Dekor Şefi

Evler İçin Boya Önerileri: Güzel Görünen 6 Örnek Duvar Rengi

Evlerde boya olarak tercih edilebilecek en güzel renkler, kişilerin zevkleri, evlerin ve odaların genel dekorasyonu, sahip olunan mobilyalar ve perdelere varıncaya kadar birçok değişken tarafından belirlenmektedir. Standart olarak kullanılan beyaz renkli duvarlar, tüm renk ve tarzdaki mobilyalarla uyumlu bir şekilde kullanılabilmekle birlikte beyaz yerine farklı renklerin getirilmeye başlanmasıyla mobilyaların ve diğer eşyaların uyumu ön plana çıkmaktadır.

Heyecanlı bir kişiliği olup parlak renklerden zevk alan kişiler turkuaz rengindeki oturma grubu ve perdeleriyle birlikte mor renkli duvarları ile büyük bir tatmin duygusuna sahip olabileceklerdir. Daha sakin ve dingin bir ruh yapısına sahip olan, duvarların kendilerini yormasını istemeyen kişiler krem, gri ve kahverenginin değişen tonlarına başvurabileceklerdir.

iki renkli duvar

Duvarların tamamen renklendirilmesi ve aynı renge boyanmasının tersine duvarlardan yalnızca biri canlı ve coşkulu bir renge; parlak hardal sarısı ya da derin ve parlak bir mavi tonu; geri kalanı da beyaza boyanarak ortaya başarılı bir çalışma çıkartılabilecektir. Fotoğraftaki örneğe bakılırsa duvarlardan birinin değil, odanın köşesinin üçgen bir şekil alacak şekilde özenle hardal sarısına boyanması ve geri kalanının beyaz renginin korunması işleminin sonuç olarak ortaya neşeli ve canlı bir çalışma çıkardığı söylenebilir.

üç renkli duvar

Farklı bir örnekte bir duvarın mavi, sarı ve grinin canlı tonlarının dikkat çekici birlikteliği yer almaktadır. Duvarların krem renginde olduğu odanın sıradanlıktan kurtarılması, odaya renk kazandırılması bakımından uygulanan farklı renkler, istenen sonucun elde edilmesini sağlamaktadır.

klasik oda duvar rengi

Başka bir örnekteyse daha çok kahverengi, bej ve krem tonlarının ağırlıkta olduğu kolaylıkla fark edilebilmektedir. Tarz sahibi ve klasik bir renk olarak kahverengi, kendinin sahiplenebilecek ve uyum içerisinde bulunacak olduğu bej, krem gibi renklerle örnekte yer aldığı üzere başarılı bir biçimde kullanılabilmektedir. Ortamdaki ışığın çok boğulmaması adına tavandaki asma tavan kenarları ile duvarlardaki raflarda sıklıkla yer verilen beyaz kesimler, ortamın parlaklığının koyu renkler tarafından soğurulmasının önüne geçmek için etkili bir şekilde kullanılmıştır. Bu gibi koyu renkleri kullanırken karşı karşıya kalınacak ışık soğurma ve kasvet sorunu, ortama eklenecek uyumlu açık renkler, parlak tablolar ya da yeşil yapraklı saksı çiçekleri genel görünümün hem zenginleşmesi hem daha aydınlık bir yapıya kavuşmasını sağlayacaktır.

lila rengi duvar örneği

Yumuşak, pastel ve açık renklerden hoşlanan kişiler için harika bir renk olan lila, tavanın beyaz rengi ve oda içerisinde bulunan yeşil yapraklı saklı bitkileri ile harika bir uyum ortaya koymaktadır. Mekandaki ışığın verimli şekilde değerlendirilmesine imkan tanıyan lila rengi, beyaz, açık mavi tonları, görseldeki bitkilerin yeşil tonları gibi renklerle başarılı bir şekilde bir arada kullanılabilecektir. Lila rengi duvar boyası olan bir yaşam alanında modern sandalye modelleri dekorasyona renk katacaktır.

çalışma odası duvar rengi

Odaklı ve dikkat dağılmasına neden olmayacak renklere ihtiyaç duyan kişiler, krem, kahverengi gibi ağır ve klasik renklere yönlenebileceklerdir. Fotoğraftaki örnekte olduğu gibi bir çalışma odası ya da home ofis için duvarların krem ve küllü kahve tonlarına bürünmesi, çalışanların parlak renkler ve yansımalar karşısında karşılaşabilecek oldukları dikkat dağınıklığı unsurunu ortadan kaldırmaktadır.

bej rengi duvar dekorasyonu

En çok tercih edilen duvar renklerinden biride bej rengidir. Bir çok mobilya renkleriyle uyumlu bu boya rengi aynı zamanda kahverengi tonlarıylada büyük bir uyum sağlamaktadır. Duvarların açık tonlarda bir bej rengine boyanmasıyla da ortama genişlik duygusu verilebilmektedir. Bu duvar boyası ile ilgili olarak sitemizde bulunan bej rengi boya ile dekorasyon örneklerini bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ