Dekor Şefi

Monoblok Küresel Vana

Doğalgaz, basınçlı hava, kimyasallar, su, gıda, LPG, asfalt gibi sektörlerde sıkça kullanılan monoblok küresel vana, küçük ve hafif olması, yüksek sızdırmazlık özelliği ile kullanıldığı alanlarda büyük avantaj sağlamaktadır.

Monoblok Küresel Vana Nedir?

Monoblok küresel vana, kullanıldıkları boru tesisatlarında yerden büyük ölçüde tasarruf sağlamaktadır. Özellikle kısa mesafeye sahip boru tesisatlarında montaj kolaylığı ve yüksek sızdırmazlığı nedeniyle tercih edilen vanalar arasında bulunmaktadır.

Monoblok vanalar, basınç kaybını en aza indirmektedir. Boru tesisatına kolay montaj edilebilmesi ve wafer özelliği sayesinde büyük sızdırmazlık sağlaması dikkate değer özelliklerinden biridir.

batu monoblok küresel vana

Bu vanaların en çok tercih edilmesi nedenlerinden biride, diğer vana çeşitlerine göre daha uygun fiyatlara sahip olmasıdır. Fiyat performans özelliklerine bakıldığında monoblok vanalar büyük ölçüde dikkat çekmektedir.

Wafer tipi monoblok vana, ortasında küre bulunur. Gövde kısmı ise tek parçadan işlenerek imalatı yapılmaktadır. Vana üzerinde yer alan kol sayesinde küre döndürülmektedir.

Vana 90 derecelik bir açıyla döner. Bu sayede tam olarak açık veya kapalı konumda kullanılmaktadır. Kürenin 90 derece dönmesiyle birlikte boru tesisatı içerisinden geçen akışkan kontrol altına alınır.

Monoblok küresel vanaların çalışması manuel veya otomatik olarak gerçekleştirilebilmektedir. Üzerine takılan kol sayesinde manuel kontrol sağlanır. İstenildiği taktirde kol yerine aktüatör kullanılabilmektedir.

Özellikle çabuk açılıp kapanması gereken boru hatlarında kullanımı yaygındır.

Monoblok wafer tipi küresel vanalar, yüksek sızdırmazlığa sahip olmak üzere üretilmektedir. Her bir vana belirlenen standartlara sahiptir ve çeşitli testlerden geçirilmektedir. Bu nedenle imalatı yapılan tüm vanalarda basınç kaybı çok azdır hatta yoktur.

Monoblok küresel vanalarda gövde paslanmaz çelik veya karbon çelik olarak imalatı yapılabilmektedir. Küreler ise uluslar arası standartlara uygun olarak paslanmaz çelikten yapılmaktadır.

Monoblok küresel vanalarında çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar standart, iki yollu ceketli ve üç yolludur.

Ceketli monoblok küresel vanalar içerisinden geçen akışkanın sıcak kalmasını sağlamaktadır. Diğerlerine göre farklı bir gövdeye sahiptir. Gövde içerisinden kızgın yağ veya sıcak buhar geçirilmektedir.

Genel olarak monoblok küresel bir vananın parçalarını ve teknik detayları Batu Vana firmasının monoblok küresel vana sayfasından inceleyebilirsiniz.

Monoblok Vana Özellikleri

Boyutları: DN 15 – 250
Çalışma basınçları: PN 16 – 40
Çalışma sıcaklıkları : -30 derece ve +250 derece arası
Gövde yapısı : Paslanmaz çelik, karbon çelik, flanşlı, tam geçişli
Kullanım alanları: Gazlar, LPG, doğalgaz, su, basınçlı hava, kimyasallar, gıda, asfalt
Yangın emniyet sistemi mevcut
Açma ve kapama: Çevirme kolu veya aktüatör

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Bana 10 tane 2 inch monoblok vana lazım. Yardımcı olur musunuz?

BİR YORUM YAZ