Dekor Şefi

Pislik Tutucu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Boru tesisatlarından geçen sıvılar içerisinde istenmeyen yabancı maddeler olması durumunda vanalar ve tesisat elemanları zarar görebilir. Bu yabancı maddeler tesisat parçalarına zarar verebilir ve büyük maliyetler oluşturabilir. Boru tesisatlarına eklenecek pislik tutucular sayesinde bu durum en aza indirilebilir.

Pislik Tutucu Nedir?

Pislik tutucu, tesisat içerisinden geçen sıvılarda olabilecek yabancı maddeleri filtreleyerek, sistemin sağlıklı olarak çalışmasına devam etmesini sağlayan vana çeşitleri arasındadır.

Pislik tutucular hem sıvılar hem de gazlar için kullanılabilmektedir. İçerisinde bulunan filtre sayesinde boru tesisatının içerisinden geçen sıvı ve gazların saf olarak geçmesi sağlanır.

Filtreler sayesinde tesisatta bulunan pompa, vana gibi tesisat elemanlarının zaman içerisinde zarar görmesi engellenir. Böylece bakım maliyeti ve süresi azalır. Ayrıca pislik tutucular arıza sürelerini azaltan elemanlardır.

pislik tutucu

Pislik Tutucu Türleri

Pislik tutucular şekillerine ve gövde yapılarına göre iki çeşide ayrılmaktadır. Bunlar Y tipi ve yatay pislik tutuculardır.

Y tipi pislik tutucular yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel olarak LPG, buhar ve gaz hatlarında kullanılmaktadırlar.  Yatay veya dikey olarak kullanılabilir.

İçlerinde bulunan filtre sayesinde sıvı veya gaz içerisinde bulunabilecek yabancı maddeler engellenir.  Bakımı ve temizlemesi kolaydır.

Tesisattan sökülmeden içerisinde birikmiş olan pislikler, filtre sökülerek temizlenir. Tasarımı sayesinde temizliği çok kolaydır.

Pislik Tutucu Çalışma Videosu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ