Dekor Şefi

Vana Nedir? Vana Çeşitleri Nelerdir?

Tesisat malzemelerinden biri olan vana, akışkan sıvının açılıp kapanmasına yardımcı olur.  Vana çeşitlerine bakıldığı zaman iki bölüme ayırmak mümkündür. Bunlar su ve gaz vanası şeklindedir.

İçinden geçecek olan akışkan maddenin kontrolünü sağlamaya yardımcıdır. İçinden geçen madde akışının yönlendirilmesi konusunda etkili bir malzemedir.

Vana Ne İşe Yarıyor?

Vana ne işe yarıyor konusunda bakıldığı zaman ise en önemli özelliği, boru içerisinde yer alan akışkan maddenin yönlendirilmesine yardımcı olur. Böylece maddenin bir yerden bir başka yere taşınmasını sağlar. Vanayı açtığınız zaman boru içerisinde yer alan sıvı diğer bir tarafa doğru yönlenmeye devam eder. Fakat vana kapatma işlemine başvurduğunuz zaman ise akışkan sıvının diğer tarafa yönlenmesi kesilecektir. Böylece akışkan sıvı kontrolünün yapılması içinde aç kapa işlemleri vanayla gerçekleşmektedir. Vana kapağını isteğe göre sorunsuz şekilde yönetmeniz mümkündür.  Aç kapa işlemlerinizi yapabilir ve sıvı akışının olmasını sağlayabilirsiniz. Fakat vana kapak bölümü dönmüyorsa o zaman arızalıdır.  Vana kapak tamirinin yapılması gerekir.

Vana Kullanımı, Nerelerde Kullanılıyor?

Vanalarda kullanılan malzemeler, dayanıklıdır. Bu sebepten dolayıdır ki dış darbelere karşı kolay kolay deforme olma gibi sorunlar yaratmaz. Vanaların kullanım alanı olduğu geniştir. Sıvı , gaz, buhar, kimyasal gibi pek çok madde kontrolünün yapılmasına yardımcı olur. Vana, çok yüksek basınçlı şartlarda bile çalışabilme işlevselliğine sahiptir. Vanaların birçok çeşitleri bulunur. Genel olarak vana çeşitlerini sıralamaya kalktığımızda ise ;

  • Küresel vanalar
  • Monoblok küresel vana
  • Radyatör vanalar
  • Selenoid vanalar
  • Kollektör vanalar
  • Şiber vanalar
  • Flanşlı vanalar

Daha pek çok farklı özelliğe sahip olan küresel vana çeşitleri bulunur. Vana, akışın sağlanması gereken tüm yerlerde ihtiyaca dönüşerek kullanılmaktadır. Vana kullanımın temel amacı sıvıları durdurmak, akışını sağlamak ya da akışkanı serbest bırakmak adınadır. Açıp kapanma yetkisini sağladığından sorunsuz şekilde kullanmanız mümkündür. Vananın üretimlerinde ise pek çok farklı şekillerde malzemelere başvurulur. Bu malzemelerle de vananın pek çok farklı modelleri imal edilir. Günlük hayatımızın bakıldığı zamanda olmazsa olmaz tesisat malzemelerinden biridir. Boru kanallarında kullanılan vanalar sayesinde, gaz ve sıvı maddelerinin kontrolleri çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ