Dekor Şefi

6 Güzel L Şeklinde Köşe Koltuk Takımları

Koltukların birbirinden özerk şekilde değil, L biçimde ve yekpare biçimde ortaya çıkartılan koltuk takımları köşe takımı olarak anılmaktadır. Genellikle L biçimine sahip olan köşe takımları L biçiminden U şekline geçebilen biçimlerde de üretilebilmektedir.

Koltukların birbirine çok yakın şekilde kullanılmasının nedeni olarak, mevcut kullanım alanının en iyi şekilde değerlendirilmesi ve standartlaşmış koltuk anlayışından daha farklı bir tasarımın oluşturulması gösterilebilecektir.

Örnekteki fotoğrafta yer alan model, standart bir köşe koltuk takımı olarak değerlendirilebilecektir. Koltuğun birbirine eşit uzunluktaki uzantıları her bir ayrı kolunda da aynı derecede oturma alanı bulunmasını ve ortadaki puf sehpasının daha odaklı bir şekilde koltukla birleştirilebilmesine imkan tanımaktadır. Vişneçürüğü ve beyaz gibi birbiriyle uyumlu renklerin tercih edildiği suni deri kaplaması ve yumuşak dolgusu sayesinde rahat bir oturma alanı sağlamaktadır. Kolçakların iç kısımlarının boşluklu yapısı, çeşitli kitap ve DVD’ lerin sıralanması, hem el altında olan birer raf olarak kullanılabilmeleri hem de estetik bir görüntü oluşturulması bakımından oldukça işe yaramaktadır.

Standart köşe takımlarının L formundan daha farklı şekilde U formuna daha yakın olan kalıbı sayesinde farklılaşmayı başaran köşe koltuk takımı, fotoğraftaki gibi geniş alanlarda oldukça rahat ve kullanışlı bir yaşam alanı oluşturulmasını sağlamaktadır. Koltuğun iki yakasında da uzanmalık kısımların bulunması, özellikle TV karşısında uzanarak konum alan kişilerin koltuk kavgası yapmamaları için eşit derecede hak sunmaktadır. İlginizi çektiyse diğer tv koltuk modellerini inceleyebilirsiniz.

Gövdesini oluşturan ayakların hasır malzemeyle örülmesi ve kaplanması ile kasası ortaya çıkartılan köşe koltuk takımı, iç mekan koltuklarından ziyade balkon ya da bahçe mobilyası olarak daha verimli şekilde değerlendirilebilecektir. Hasır yüzeylerin sert dokusunun iyi bir oturma alanına dönüşmesi için koltukların düşey ve yatay yüzeyleri minderlerle kaplanmaktadır. Takımın dokusuyla aynı dokuya sahip tabura ve masa üniteleri, koltuğun sahip olduğu L formu sayesinde bir takım olarak verimli bir şekilde kullanılabilmektedir. Balkonlarınız için böyle bir tasarım istiyorsanız sitemizdeki balkon koltuğu modelleri yazımızı da inceleyin.

Örnekteki köşe koltuk takımı standart köşe takımlarından farklı olarak masa, 3 adet sandalye ve köşe koltuğu ile birlikte sunulmaktadır. Retro tasarımları andıran turkuaz ve beyaz deri döşemeler, takımın değerli bir parça olarak mutfakta ya da balkonda isterse retro bir tarzı olan bir restoranda kullanılabilmesine imkan tanımaktadır. Mutfaklar için kullanılabilecek bu koltuk takımına benzer olarak mutfak köşe takımları makalemizi de inceleyebilirsiniz.

L formundaki yapısı, yumuşak ve kavisli hatları ile geniş bir oturma alanı sağlayan köşe koltuk takımı, bazı modellerin bünyesinde bulundurduğu sehpa özelliği sayesinde koltuğun uzanmalık kısmının etkin bir şekilde kullanılabilmesini sağlamaktadır. Koltuğun en üst kısmındaki minderlerin farklı açılarda ayarlanabiliyor olması, dik ya da eğimli şekilde oturmayı seçen kişilerin boyunlarının gereken şekilde desteklenmesine imkan tanımaktadır.

Köşe koltuk takımları yalnızca modern ve yumuşak hatların hakim olduğu modeller şeklinde değil, klasik, oyma ve kabartma işlemelerinin bol miktarda yer verildiği klasik usule uygun modeller şeklinde de sunulmaktadır. Ahşap işlemelerle ortaya çıkartılan dal, taç ve kanal figürleri, ahşap yüzeylerde uygulanan yaldızlı süslemeler, koltuğun sırt kısmındaki düğme işlemeleri ile kadifemsi dokusunun gümüşi gri ile derin mavi tonlarını paylaşması, ortaya nefes kesici bir tasarımın çıkartılmasını sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. İsmail dedi ki:

    Bu gri L koltuk’u nereden bulabilirim acaba?

BİR YORUM YAZ