Dekor Şefi

Birbirinden Şık Balkon Koltuğu Modelleri

Balkonun manzarasını çıkartırken ve bir taraftan içecekleri yudumlarken rahat ve yeterli yükseklikteki bir koltukta oturuyor olmak, balkonun tadını çıkarmak için oldukça etkili bir yol olacaktır. Balkonların değişen büyüklüklerine göre tercih edilebilecek olan farklı ebatlarda ve tasarımlarda olan koltuklar, evde kaç kişinin yaşadığı ya da balkonun ne sıklıkla kullanıldığı konularına bağlı olarak da farklı stillerde seçilebilecektir.

tekli hasır balkon koltuğu

Örnekteki koltuk, balkonun köşesine doğru yerleştirilmiş olup köşe takımlarını andıran bir yapıya sahiptir. Modelin bir tarafının daha çok sehpa olarak kullanılabilmesine imkan veren tasarımı, eşyaların ya da fotoğrafta olduğu gibi bir saksının yerleştirilmesi için uygun alanları sağlamaktadır. Balkonun boyutuna göre uygun ölçülere sahip olan koltuk, balkonda kalan alanda bir adet masa ve bir adet sandalye daha kullanılabilmesine imkan tanımaktadır.

ikili balkon koltuğu

Balkonun korkuluklarının altında kalan koltuk modeli, minimal hatları ile dar balkon alanlarında kullanılmak üzere özellikle üretilmiştir. Önündeki sehpası ve karşısına yerleştirilecek olan bir diğer eşiyle birlikte balkon alanlarında dört kişilik bir oturma alanı elde edilmesini sağlayacak kapasiteye sahiptir. Minderli ve yastıklı yapısı sayesinde rahat bir oturma deneyimi sunan koltuklar bu balkonda ne yazık ki yapıları gereği, kişilerin manzarası oturarak seyredebilmelerine pek yardımcı olmamaktadır.

balkon koltuğu

Fotoğrafta yer alan örneğin, oldukça geniş bir balkon ya da teras alanı bulunan evlerde tercih edilebilecek ve oldukça verim alınacak bir düzenleme olduğu söylenebilir. Üç kişilik koltuk, yanlarındaki sehpalar ve koltuğun arkasındaki güneşlik, koltuğun önüne konumlandırılmış sert yüzeyli bank modeli sayesinde balkon, tasarım ve işlevsel açılardan tam bir oda standartlarına yükseltilmiştir.

tekli balkon koltuğu

Demir parmaklıklarla çevrili ve sınırlı bir alana sahip olan balkon alanları, resimde olduğu gibi saksı çiçekleri, hoş detayları olan küçük bir masa ve iki adet açılabilir sandalye ile bambaşka boyutlara taşınabilecektir. Sandalyelerin üzerine geçirilen battaniyeler ve puf örtüler, sandalyelerin sert yüzeylerinin bir koltuğun yumuşak yüzeyinde olduğu gibi rahat kılınmasını sağlayacaktır. Ayrıca, kötü giden havalarda kapanabilen sandalyelerin içeriye alınması, iki adet koltuğun içeriye taşınmasından çok daha kolay olacaktır.

2 li balkon koltuğu

Korkulukların önüne yerleştirilen kandiller, yer serilen örtüler ve saksı çiçekleri ile birlikte küçük balkon modeli, hoş ve cezbedici bir tasarıma kavuşturulmuştur. Kişilerin oturabilmeleri için geniş bir alan sağlayan ahşap bir bank yerleştirilmiş olup üzerinin çeşitli yastıklar ve kabarık örtülerle kaplandığı görülebilmektedir. Bu şekilde rahat ve işlevsel bir oturma alanı elde edilmiş olduğu söylenebilecektir.

Balkon koltuğu modelleri her ne kadar balkonda geçirdiğiniz vakit için önemli olsa da, balkon dekorasyonu için yapabileceğiniz ufak tefek değişiklikler zevkinizi bir kat daha arttıracaktır. Bunun için balkon keyfinizi arttırabilecek örnekler makalesindeki resimleri de inceleyebilirsiniz.

ahşap ikili balkon koltuğu

Balkonlarının tasarımında ve dolatılmasında doğal malzemelerden şaşmayan kişilerin tercih edebilecek oldukları bank modeli, üzerinde yer alan minder ve yastıklar sayesinde küçük, iki kişilik bir koltuk haline getirilmiştir. Hemen önünde yer alan küçük masa ve sandalyelere dönük olarak kullanılan koltuk, birden fazla kişinin balkonda aynı zamanda bulunması ve yeterli oturma alanından faydalanabilmelerine bu şekilde imkan tanımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. yasemin dedi ki:

    Çok güzel koltuklar gerçekten. Balkonum geniş bu modellere benzer koltuklar bakıyorum bende. Kısa zamanda bir koltuk alıp keyfini sürmeyi düşünüyorum.

  2. Fatma dedi ki:

    İkili koltuğa bayıldım. Nereden alabilirim?

BİR YORUM YAZ