Dekor Şefi

Balkon Dekorasyonu İçin 5 Güzel Fikir

Apartmanların en çekici yanlarından biri de şüphesiz ki dairelere ayrılmış olan balkonlardır. Açık gökyüzü ya da hafifçe yağan yağmurun tadını çıkartmak için eşsiz mekanlar olan balkonlar, eşyalar ve çeşitli aksesuarlarla donatılarak zengin bir yapıya kavuşturulabilir ve burada geçirilen zamanlar daha da eşsiz kılınabilecektir. Balkon korkulukları, zemini ve duvarlarında yapılacak olan yükseltmeler, balkonun daha önce olduğundan çok farklı ve daha zengin bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.

Şehir merkezindeki yaşamını doğadan gelen küçük dokunuşlarla zenginleştirmeye çalışan kişilerin kullandıkları en etkili argümanlardan biri, saksıda çiçek yetiştirmek olmaktadır. Balkon tasarımında kullanılabilecek etkili bir hareket olarak, örnekteki saksılar içerisinde çiçek yetiştirilmesi gösterilebilecektir. Balkon korkuluklarına yerleştirilerek kullanılan saksılar, güneş ışığı bakımından zengin bir ortamda bulundukları için çiçeklerin büyümesi bakımından herhangi bir zorluk yaşanmayacaktır. Metal ya da beton korkuluklarda kullanılabilecek olan saksılar, değişik boyutlarda ve genişliklerde yapı marketler ya da internet üzerinden temin edilebilecektir.

Balkonların işlevsel bir şekilde kullanılabilecek olduğu başka bir tasarım örneğinde, balkonda sahip olunan görüş kapasitesi kapatılmadan, etrafının cam panellerle kapatılması ve böylece rüzgar ya da yağmur gibi hava olaylarından etkilenilmemesi sağlanmaktadır. Etrafı kapatılan balkon ile oda arasında kalan kapı, isteğe bağlı olarak aradan kaldırılabilir ve odanın bir ucu balkonla birleştirilerek daha geniş bir hareket alanı sağlanabilir. Örnekte olduğu gibi balkondaki koltuklar ve pufların yanında sahip olunan manzara ile iyi bir dinlenme ve enerji merkezi elde edilmiştir.

Dar balkon alanının işlevsel bir şekilde kullanılması ve şık bir şekilde dekore edilmesi için şık ve küçük boyutlara sahip bir ahşap sandalye ve masa takımı kullanımı tercih edilmiştir. Balkonun da bir odanın dekorasyonundan geri kalmaması için duvarlara yerleştirilen tablolar ve lambaları kaplayan kafeslere özellikle dikkat edildiği söylenebilecektir. Güneşin ve rüzgarın bir miktar kesilmesini sağlayacak olan tente, isteğe bağlı olarak uzatılabilecek ya da katlanarak kısaltılabilecektir. Korkuluklara sabitlenmiş olan saksılarda ve duvar kağıdında yer alan saksılardaki çiçekler, balkona hakim olan koyu ve donuk tonları yumuşatmakta ve zenginleştirmekte oldukça etkili olmaktadır.

Balkonun donatılmasında kullanılan koltuk ya da hamak gibi eşyalar, genel tasarım üzerinde büyük bir etki oluşturmaktadır. Oldukça geniş hatları olan ve hatta bir yatağı andıran koltuk, üzerinden geçirilen lambalar ile aydınlatılarak çiftlerin balaylarını geçirmeye layık bir alanın oluşturulmasını sağlamaktadır. Diğer görselde, güneş ışığı, rüzgar ve diğer rahatsız edici faktörlerden biraz olsun kurtulmak için balkonun ahşap gölgeliklerle çevrelendiği görülmektedir. Metal levhalara sabitlenerek kurulan hamak, kaliteli bir öğle uykusu çekmek için eşsiz bir fırsat sağlamaktadır. Hamağın hemen yanı başında yer alan ahşap koltuk, yerdeki eskiteme kilim ve ahşap döşemeler, balkonun onlarca yıllık bir tarihi olduğu izlenimini uyandırmaktadır.

Derinlik bakımından kısıtlı balkonların elverişli bir şekilde dekore edilmesi ve kullanılabilmesi için tercih edilecek olan mobilyalar büyük önem taşımaktadır. İki kişilik minderli ve minimal hatları olan bir koltuk ve hemen karşısında konumlandırılan sehpası ile balkonun bir kitap okuma, manzaranın tadını çıkarma ve içeceklerin keyifli bir şekilde yudumlanabilecek olduğu bir alan ortaya çıkartılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ