Dekor Şefi

Pergola Modelleri İle Yazın Sıcağında Bahçe Keyfi

Pergola Latincede su yolu, saçak anlamlarına gelmektedir. Pergola özünde belli bir hat boyunca yanlarına sütunlar dikilip sarmaşık bitkilerle donatılmış gölgeli yürüyüş yoludur. Pergola modelleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Özellikle restoranlarda kullanılan güneş ve yağmurdan korunmak için tasarlanmış olan tente de bir pergola modelidir. Pergola modelleri genel olarak aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır;

Elektronik açılır kapanabilir tasarım: Bu pergola modeli en sık tercih edilenlerden bir tanesidir. Alüminyum ve paslanmaz çelikten yapılan bu model oldukça kullanışlıdır. Bu özelliği sebebiyle uzun yıllar boyunca bakım gerektirmez ve oldukça uzun ömürlüdür. En büyük artısı da uzaktan kumandayla takip edilip güneşin geldiği tarafa göre istediğiniz kısımları açıp kapatabilmenizdir.

Romantik tasarımlar: Evet pergolanın belki de en önemli görevlerinden biri güneşten sizi korumaktadır. Fakat birçok kişi romantik tasarımlar tercih ederek kendi evlerinde romantik bir ortam oluşturmak isterler. Romantik tasarımlı pergolalarda genel olarak ahşap tasarım tercih edilirken yapacağınız mükemmel ışıklandırmayla birlikte muhteşem bir alan oluşturabilirsiniz.

Tente modeller: Eğer günün sıcak vakitlerinde güneşten korunmak için bir gölgelik arıyorsanız ve akşamları da yıldızları izlemek istiyorsanız tente modeller tam size göre olacaktır. Tavanı açılıp kapanan raylı sistemli modeller birçok kişinin tercihi durumundadır.

Doğal modeller: Raylı ya da elektrikli yapay bir pergola yerine doğal bir model istiyor olabilirsiniz. Bu modeller bahçe için oldukça doğru bir tercih olacaktır ve kendinizi doğanın ortasında hissetmenizi sağlayacaktır. Bu tarz modellerde genel olarak oldukça yalın ahşap pergola tasarımları tercih edilirken bu tasarımı hasır kamış gölgelik tavan süslemektedir. Bunun yanı sıra birçok yerde görmüş olduğunuz sarmaşıkların gölgelik olarak kullanılması ve duvarlara kadar bu sarmaşıkların kullanılmasını da isteyebilirsiniz. Bu tarz modeller de oldukça tercih edilmektedir.

 

Görmüş olduğunuz gibi birçok çeşit pergola modeli bulunmaktadır. Pergola fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. Modelden modele farklılık gösterse de genel olarak fiyatlarının 500-1500 lira arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Tabii ki yapılacak olan işlemin metrekaresini alıp m2 fiyat belirtmek çok daha doğru olacaktır. Fakat genel olarak pergola fiyatlarının cep yakmadığını söylemek mümkündür. Pergola modelleri dikkatinizi çekiyorsa, bahçenizde kullanılmak üzere farklı çardak modelleri yazımızda bulunan çeşitleri de mutlaka incelemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ