Dekor Şefi

4 Farklı Çatı Teras Dekorasyon Fikirleri

Genellikle gerçek potansiyelleri tam anlamıyla anlaşılamayan ve değerlendirilmeyen çatılar, uygun mobilyalar ve tasarım araçları ile bir araya getirildiği zaman yapay birer cennet elde etmek mümkün olmaktadır. Özellikle çatının yeterli yükseklikte olması ve tatmin edici bir manzaraya sahip olması durumlarında tasarım aşamasından sonra, bireyler sahip oldukları tüm zamanı çatı katında geçirmeyi yeğleyeceklerdir.

Çatıların dekora edilmesinde etkili olan en önemli faktör, ne kadar alana sahip olunduğudur. Geniş bir alana sahip olan çatılar için yapay birer bahçe bile oluşturmak mümkün olurken daha küçük boyutlardaki çatılar için küçük, daha minimal tasarımların uygulamasıyla daha tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir.

çatı katı dekorasyonu için pratik fikirler

Çatı katı dairesinin terası olarak kullanılan alanın tasarımında göze ilk olarak çarpan detay, yerlerin ahşap lambiri ile kaplanmış olmasıdır. Fayans ya da betondan ziyade zeminin ahşap olması, hem güneş ışıklarının daha sağlıklı şekilde zeminde tutulmasını hem de ortamın daha sıcak bir auraya sahip olmasını sağlamaktadır. Bir oturma odasında olduğu gibi burada da üçlü bir koltuk ve üzerinde aynı desenlerin görülebildiği ahşap bir şezlong dikkat çekmektedir. Bunların yanı sıra mermerden ya da kireçten oluşturulmuş saksılar, barbekü yapmak için harika bir fırsat tanıyan mangal odağı ve yağışlı havalarda üzerine geçirilecek yaylı bir tente sistemi ile gibi detaylar, balkonun ayrı bir yaşam alanı oluşturmasını sağlayacaktır. Ayrıca balkon koltuğu modelleri makalesindeki örnek mobilyalarda kullanılabilir.

ahşap çatı katı dekorasyonu

Hem hafif yağmurlardan hem de yakıcı güneşten koruyacak olan şemsiyelerin boy gösterdiği çatı içerisinde ahşap sandalye ve masa takımı, ortasında sehpası bulunan bir adet köşe takımı yer almaktadır. Evin dışında, çatı bölmesinde oluşturulan bu yaşam alanının, kişilerin kuşların ve ağaçların tadını çıkartmak istediği ya da kafa toplamak istediği zaman kesin bir reçete olacağı söylenebilecektir. Tek ayak ile yere sabitlenen şemsiyeler masa ve koltuklar üzerine ayaklarını değil yalnızca gölgelerini bırakmaktadır. Ahşap zemin üzerine yerleştirilen saktılar ve içerisinden fırlayan çiçekler, yapraklar da tasarımın zenginleştirilmesi ve gelen bahar ve yaz günlerinin tadını çıkartmak için harika unsurlar olacaktır. Ayrıca balkon duvarlarınızda dış cephe taş kaplama modelleri kullanarak çok güzel bir görüntüde elde edebilirsiniz.

teras çatı modelleri çatı katı sistemleri

Kiremit rengi ahşaplarla yalnızca zemini değil, tüm yüzeyleri kaplanan çatı modeli, bir oturma odası takımı, üzerinde ateş yakılarak ortamın ısıtılması sağlanacak bir sehpa, modern barbekü imkanları sağlayan gazlı bir mangal sisteminin içinde bulunduğu az sayıda fakat lüks malzemeler ile etkili bir şekilde donatılmıştır. Merdivenle dolaşılarak çıkılan zirve noktası, çatının en mahrem ve özgün yeri olarak değerlendirilebilecek, buraya yerleştirilecek şezlonglar, birkaç çiçek ve bir sehpa ile yaz günlerinde güneşlenmek, kitap okumak ve havanın tadını çıkartmak için son derece uygun bir alan elde edilebilecektir.

teras balkon çatı modelleri

Birçok eşya, mobilya ve malzemenin bulunduğu çatılar, havanın açık ve yağışsız olduğu zamanlarda sorunsuz şekilde değerlendirilebilmektedir. Fakat havanın sık sık yağışlı olduğu ya da kış aylarının geçerli olduğu zamanlarda çatıların değerlendirilmesi her zamanki gibi mümkün olamamaktadır. Bireyler bu durumun üstesinden gelmek için çatıların üzerini zaman zaman raylı tente gibi sistemlerle kapatmaktadırlar. Buna bir alternatif olarak kullanılabilecek olan yöntem, hem gelen güneş ışıklarını kesmemek hem de yağışlı havaların tadını ve çatının tadını aynı anda çıkartmak için cam korunaklar kullanılabilecektir. Cam tavan altına yerleştirilecek olan koltuk ve masa takımı, günün tadına hava olaylarının gölgesini düşürmeden devam edilmesi için uygun alanları sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ