Dekor Şefi

Birbirinden Güzel 5 Modern Salon Modelleri

Günümüze uygun, göze yabancı gelmeyen salon modelleri elde edebilmek adına dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır ki bu unsurlar, salonda kullanılan mobilyaların türü ve şeklinden kimi zaman önde gelmektedir. Bunlardan ilki, salon içerisinde sayısı onları aşan küçük eşya ve detaya yer verilmesi olacaktır.

Bu küçük eşyalar genellikle vitrinlerde sergilenen bardak, küçük heykelcik, çok sayıda mum şeklinde çoğaltılabilir. Bununla birlikte oda içerisinde kullanılan farklı renklerinde bir sınırı olmalıdır. Oda içerisinde birbirinden farklı birçok renk kullanılması, göz yorgunluğu ve dikkat dağınıklığına neden olabilecektir. İşte başlıca bu kurallara sadık kalındığı ve aşağıdaki tasarımlardan ilham alındığı zaman modern bir salon modeli etmek oldukça kolay olacaktır.

Beyaz tavandan siyah televizyon ekranına kadar beyaz ve siyah arasında bir renk-ton geçişinin yaşandığı salon modeli, gri ve tonlarının ağırlıkta olduğu yalın, fazla detayın bulunmadığı tarz sahibi bir salon modelidir. Duvara sabit olarak kullanılan TV panelinde televizyon özellikle bir köşeye daha yakın tutulup diğer köşeye gri ve beyaz renklerin hakim olduğu saksılar yerleştirilmiştir. Gri oturma takımı ile çevrelenen odanın ortasına yerleştirilen orta sehpası, geniş yapısı ile odanın içindeki varlığını daha ilk bakışta fark ettirmeyi başarmaktadır. Odalar için farklı orta sehpa modelleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Örnekte olduğu üzere televizyonun yerleştirilecek olduğu ya da tam tersi yöndeki duvar, kişilerin zevklerine göre değişebilecek olan duvar kağıdı modelleri ile kaplanabilecek ve ortaya diğer duvarlardan farklı, çekici bir tasarım çıkartılacaktır. Bu örnekte, duvar kağıdının uygulanmış olduğu yüzey duvardan daha farklı olarak televizyon ünitesinin kendisi olup raflar ve TV sehpasından meydana gelen ünite, duvar yüksekliğindeki platform ile bir araya getirilmiştir. Oldukça uzun ve geniş olan odaların iyi bir orantıya sokulmasında da etkili olacaktır. TV ünitesinde yer verilen eşyalar-televizyon da dahil- beyaz ve siyahtan başka herhangi bir renge sahip olmayıp aynı renklerin bir arada kullanılmasından kaynaklanan şık duruş burada kendisini yoğun biçimde göstermektedir.

Kullanılan eşyalar; koltuklar, bir adet sandalye ve ortadaki masa ve ahşap zemin ile yalın bir tasarımın ürünü olan salon, içeri süzülüp gelen güneş ışıkları sayesinde sıcak ve samimi bir görünüm ortaya koymaktadır. Oldukça yalın, belki de özen gösterilmemiş şekilde doldurulan salonun biraz renklendirilmesi ve ana dikkat çekici unsurların oluşturulması için en dipteki duvarda olduğu gibi bir kitaplık, kitaplık ünitesinin yatay ya da dikey eksenine bağlı olarak etrafında konumlandırılacak tablolar ile odanın zengin ve modern bir görünüme kavuşturulması sağlanabilmektedir.

Grinin tonlarının ağırlıkta olduğu salonunun modern fakat soluk görünümünü canlandırmak için kullanılan orta sehpası, başarılı bir çözüm olmuşa benziyor. Orta sehpasının kavisli hatları ve doğal ahşap dokusu, her iki yönünde de belirgin rafların yer alması ve bu rafların hem estetik hem işlevsel amaçlar için kullanılabilmesi, odanın tam ortasında yer alan bir mobilya için oldukça iyi özellikler.

Modern ve göz alıcı bir görsellik elde etmek adına faydalanılabilecek yöntemlerden biri de duvarlardan geniş şekilde açıkta bırakılan, televizyonun yerleştirildiği köşenin karşısında kalan tarafın örnekte olduğu gibi büyük bir ayna, çerçeveleriyle duvarın büyük bir kısmını kaplayacak olan bir tablo kullanılabilecektir. Bu görselde bir tablodan ziyade bir aynanın tercih edilmiş olması, oda içerisinde yer alan metal unsurların etraflarına halihazırda gümüşi ışıltılar saçıyor olmasıdır. Bu tarz bir modern salona sahip olmak istiyorsanız, Zebrano mobilya oturma grupları dikkatinizi çekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ