Dekor Şefi

5 Farklı Tasarıma Sahip Orta Sehpa Modelleri

Orta sehpası denilince akla ilk önce oturma odasının ortasında duran cam yüzeyli ve metal ayaklı bir sehpa ya da tamamen suntadan oluşturulmuş geniş bir sehpa modeli gelmektedir. Fakat bu modellerin dışında, yaratıcı bir zihnin ürünü olduğu her halinden anlaşılabilen modeller de bulunmakla birlikte farklı malzemeler ve stillerinden ötürü odanın genel havasını değiştirmede oldukça etkili olabilmektedirler. Örneğin Yalnızca cam ya da ahşap yüzeylerin bulunduğu bir orta sehpası yerine bünyesinde mermer desenleri ve dokusuna yer verilen sehpalar daha çekici ve tarz sahibi bir seçim olabilecektir. Görünüm elbette ki büyük önem taşımakla birlikte görünümle birlikte orta sehpalarının sahip olduğu nitelikler de önem taşımaktadır; sehpaların içinden katlanmış vaziyette çıkartılan platformun kurulması ile küçük bir masa elde edilebilmesi, sehpanın çeşitli ışıklandırma sistemleri ile donatılması ya da akıllı cihazların şarj olabilmesi için fiş girişlerinin olması gibi.

İç içe geçirilen farklı büyüklükteki sehpalar ortak bir ayakları sayesinde birbirlerine kenetlenmektedir. Sehpaların kapalı konumlarında en büyük sehpanın sahip olduğu ölçüler kadar yer kaplamalarına karşın sehpaların altta yer alan iki parçası ayakları ekseninde döndürülerek bir çiçek gibi açılması mümkün olmaktadır. Yüzey alanı bu şekilde genişletilebilen sehpa modeli gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesinin ardından yerinden kapatılarak daha küçük ölçülerine geri döndürülebilmektedir.

Ahşap ya da metal bir kasa ile gövdesi oluşturulan sehpanın yüzey kısmı dayanıklı buzlu camdan oluşmaktadır. Sehpanın bünyesindeki LED lambaların yakılması ile bir vitrinin geceleri ortaya koyduğu estetik duruş aynı şekilde burada da sağlanmaktadır. Günlük olarak kullanılan dergi, kitap, klima kumandası ve benzeri eşyaların yerleştirilebilecek olduğu orta sehpa, sahip olduğu ışıklandırma sistemi sayesinde eşyalarını sergilemekten hoşlanan kişiler için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Ahşap yuvarlak sehpa olarak anılan örnekteki orta sehpası, gerçekten yetişkin bir ağacın gövdesinden elde edilen dilimin kurutulması ve cilalanması ile ortaya çıkartılmaktadır. Metal ayaklar üzerinde konumlandırılan orta sehpası, koyu kahverengi dokusu ve parçasız yapısı sayesinde yerleştirilecek olduğu ortamların tarz sahibi bir duruş kazanmasında büyük rol oynayacaktır.

Seçilen modeller içerisinde benim favorim olan orta sehpası modeli. Standart ahşap bir orta sehpası görünümünde olsa bile bünyesinde barındırdığı süspansiyonlu kollar sayesinde sehpa yüzeyi yükseltilerek standart bir masa konumuna getirilebilmektedir. Bununla birlikte sehpanın açılmasından sonra içerisinde oluşan alan, küçük bir sandığa doldurulabilecek ölçüde eşyanın sehpaya yerleştirilebilmesine imkan tanımaktadır ki oturma odasında kullanılan bu modellerde en fazla kumanda, dergi ve gazete gibi eşyalar bulundurulacaktır.

Tasarım bakımından orta sehpaları arasında farklı bir yeri olan örnekteki model, bünyesinde mermer ve cam kaplamalı farklı bölmeler barındırmaktadır. Siyah ve beyaz renklerin hakim olduğu sehpada renklerin çapraz düzende bir araya getirilmesi, orta sehpasının bir bakıma satranç tahtasından kopup gelmiş dört kareymiş izlenimini uyandırmaktadır. Mermer malzemesi dayanıklı fakat oldukça ağır oluğu için bu modelde mermer desenleri, temel olarak kullanılan malzemenin üzerine kaplama yöntemiyle yerleştirilmiştir.

Doğal ahşap desenli ve koyu kahve renkli orta sehpası, yüzey alanında birbirine eşit dört farklı parçaya ayrılmış her biri birbirinden özerk sehpalarla donatılmıştır. Dışarıdan bakıldığı zaman pürüzsüz yüzey alanından başka çekmece gibi herhangi bir özelliği belli olmayan orta sehpa modeli, bu bağlamda işlevsel bir tasarımın ürünü olarak değerlendirilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ