Dekor Şefi

Siyah Mutfak Dekorasyonuna 5 Örnek Tasarım

Eskiden beri alışılagelen mutfak tasarımlarında genellikle beyaz ağırlıklı açık renk ve tonlara yer verilmekteydi. Mutfakta gerçekleştirilen işlemler sırasında güneş ışığını en iyi şekilde kullanabilmek adına bu şekilde hareket edilmesine karşın özellikle siyah olmak üzere koyu tonlara sahip mutfak tasarımları da evlerde kendisine yer bulmaktadır. Özellikle koyu tonlardan kendini alamayan ve tarz sahibi tasarımlardan hoşlanan kişiler için siyah mutfak dekorasyonu, diğer mutfaklardan farklı, ayrı bir yere sahip bir mutfak elde etmek adına uygulanabilecek seçeneklerin başında gelmektedir.

Siyah mutfak tasarımı dendiği zaman mutfakta yalnızca siyaha yer verilen son derece koyu örnekler ve siyah ile diğer renklerin başarılı bir şekilde bir arada kullanıldığı modeller bu tasarımların içine girmektedir. Duvarların metalik ya da açık tonlarda tutulup mutfak dolapları ile buzdolabı, fırın gibi ünitelerin siyah renklerde olduğu veya daha da çeşitlendirilebilecek olan kombinasyonlar ile siyah mutfak dekorasyonlarını elde etmek mümkün olabilecektir.

Mutfak dolaplarının antrasit, banko ve banko duvarına döşenen fayansların siyah olarak uygulandığı model, siyah mutfak tasarımları için gösterilebilecek en yoğun ve başarılı örnekler arasına dahil edilebilecektir. Salt siyah rengine yer verilerek mutfağın bir sıradanlık ağına düşmesinin önüne geçmek için daha açık tonlardaki antrasitin kullanımı, amaçlanan hedefin başarılı bir şekilde yerine getirilmesini sağlamıştır.

Siyah her ne kadar tarz sahibi bir renk olsa da ışığı soğurması ve ortamda kasvetli bir hava oluşturması gibi özellikleri, özellikle mutfakta fazla derecede yer verilmemesi gereken bir renk olmasına neden olmaktadır. Örnekteki gibi seviyeli bir şekilde gerek beyaz fayanslar gerekse ahşap raflar, banko ve tavan uzantıları ile birlikte kullanılan siyah mutfak dolapları, siyahtan sağlanabilecek olan tarzın mutfağa yansıtılması için yeterli olmaktadır.

Mutfaklarınızda daa bir canlılık istiyorsanız mürdüm mutfak modelleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Siyah mutfak tasarımları yalnızca mutfak dolapları, duvarlar ya da bankoların siyah renge sahip ünitelerle kuşatılmasıyla değil; fırın, buzdolabı gibi büyük mutfak eşyalarının siyah tonlara sahip olanlardan seçilmesi ile de sağlanabilmektedir. Örnekte görüldüğü üzere askeri yeşil mutfak dolapları ile açık renk mermer banko, açık renk duvarlar bir arada başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir. Siyahın koyuluğunu ön plana çıkarmak adına tercih edilen mobilyalarda yeşilden ziyade daha derin tonlarda mavi tonlarına yer verilebilecektir.

Beyaz, metalik gri, koyu kahve ve siyah renklerinin yumuşak renk geçişleri ile ortaya nefis bir görsel çıkardıkları mutfak modeli, siyah mutfak tasarımlarında kullanılabilecek ideal tasarımlar arasında dahil edilebilecektir. Banko, tavan ve banko duvarında geniş şekilde yer verilen beyaz; avizeler ve diğer büyük mutfak eşyalarının metalik dokusu, tabureler ve zeminin koyu kahve dokusu ile mutfak dolaplarının siyah dokusu nihai olarak kusursuz bir birlikteliğin ortaya çıkartılmasını sağlamaktadır.

Siyahın genel dekorasyona eklenen bir süs şeklinde uygulandığı mutfak tasarımında zeminde yer alan mutfak dolapları ile davlumbazın, rafların dolaba sabitlenmesinde kullanılan metal kolların siyah dokusu ön plana çıkmaktadır. Mutfak zemini, banko ve duvarların açık rengine ağır ve tarz sahibi bir duruş ekleyen siyah üniteler, mutfaklarda siyah eşyaların ölçülü bir şekilde kullanılması halinde nefis tasarımlar elde edilebileceğine iyi bir örnek olarak gösterilebilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ