Dekor Şefi

Kolaylık Sağlayacak İlham Verici Mutfak Modelleri

Kimi insanlar mutfakta geçirdiği zamanlarda kendinden geçer ve süreci büyük bir zevkle yürütürken kimi kişiler mutfağa adımını bile atmak istemeyebilmektedir. Az ya da çok olsun mutfakta bulunmayı herkese sevdirecek ve yemek yapma sırasında kişilere büyük kolaylıklar sağlayacak olan tasarımsal tavsiyeler sayesinde işlemlerden ve yemeklerden alınan tatmin duygusu da artacaktır.

Şimdi sizlerle ufak fakat bir o kadar da kolaylık sağlayıcı, mutfağınızı yenilerken ilham alacağınız birkaç modele göz atalım.

pratik mutfak dolabı çekmecesi

Ocağın hemen yanı başına yerleştirilecek olan çekmece, düşey yönde uzunken yatay yönde dar bir yapıya sahiptir. Aslında içerisinde yalnızca baharat ve yemeklerde kullanılabilecek diğer katkı maddelerinin yerleştirilecek olması, daha geniş bir alana gerek duyulmamasını sağlamaktadır. Baharatların, unun, tuzun ve benzeri malzemelerin bir arada düzenli bir şekilde tutulması, alan tasarrufu ve pratiklik bakımından bu modelin uygulanabilir bir fikir olmasını sağlamaktadır.

mutfak çatal bıçak kaşık çekmecesi

Aynı şekilde gün içerisinde mutfakta sıklıkla kullanılan maşa, ıspatula, çırpıcı ya da farklı boylardaki tava ve tencerelerin yerleştirilecek olduğu çekmeceli-raylı sistemler, bu malzemelerin açıkta kalması ve ortalığın karışık bir görünüme sahip olmasını önleyecektir. Pratik bir şekilde kulplarından çekilerek çıkartılan malzemeler, kendileri için ayrılan yerlere yerleştirilerek ve asılarak kullanılmaya devam edebilecektir. Güzel bir mutfağın iyi seçilmiş aksesuarları olması gerekir. Mutfaklarda hem işlevsel hemde en çok kullanılan önemli aksesuarlarından olan mutfak dolabı kulpları nasıl olmalı, hemen inceleyebilirsiniz.

mutfak dolabı göme sürgülü doğrama tahtası

Özellikle modern apartman dairelerinde sıklıkla yaşanılan dar mutfak sorununun üstesinden gelmek için kullanılabilecek etkili yöntemlerden biri. Kesme ve doğrama tahtasını çekmeceli bir sisteme oturtulması, tahtanın sol tarafındaki açıklıktan aşağıya atılan çöp ve işe yaramayacak parçaların çöp kutusuna denk gelmesini sağlayan tasarım, bankoda gerekli olan yerin olmadığı hallerde oldukça etkili ve çözüm odaklı bir fikirdir. Tahtanın temizlenmesi ve yeniden kullanılabilmesi adına çekmeceye sabit olmaması, gerektiği zaman çıkartılabilmesi ve yeniden yerine yerleştirilebilmesi gerekmektedir.

dar mutfak dolabı modeli

Salon ya da oturma odasıyla bağlantısı olan mutfaklarda başvurulabilecek etkili ve ilham verici yöntemlerden biri, mutfak ile oda arasına bir banko çekmek, bankonun bir bar olarak kullanılabilmesine imkan tanıyacak yüksek tabureler yerleştirmek olacaktır. Genellikle mutfak ve odanın ayrılmasında koltuklar, köşe takımları kullanılmaktadır fakat ortalığın biraz batırılması ve görseldeki bankonun ortaya çıkartılması ile istenen hedefe daha etkili bir şekilde ulaşılabilecektir.

şık mutfak dolabı tasarımı

Güneş ışığının her bir zerresinden faydalanmak isteyen kişiler için son derece çekici olan bu model, apartman daireleri için pek uygun bir model olmasa bile müstakil ev ve apartmanlarda uygulanabilecek bir tasarımdır. Dayanıklı cam malzeme kullanılarak oluşturulan cam tavan, güneş ışıklarının mutfağın tüm köşelerini aydınlatması ve yapılan aktivitelerde güneş ışığından faydalanılabilmesini sağlayacaktır.

paletten yapılmış mutfak dolabı örneği

Mutfağına farklı bir dokunuş katmak isteyenler, belki de bahçelerinde bulunan ya da kolaylıkla ulaşabilecek oldukları malzemeler ile bu dileklerini kolaylıkla yerine getirebileceklerdir. Genellikle forklift makinelerinin ürün ve koli taşıma sırasında faydalandıkları paletler bu örnekte, mutfak bankosunun ayaklarını oluşturmada kullanılmıştır. Başarılı ve sağlam bir şekilde bir araya getirilen ve ortalarından sabitlenen paletler üzerine yerleştirilen mermer ya da ahşap levha, başarılı bir tasarımın ürünü olarak bir masa ya da bankonun elde edilmesini sağlamaktadır.

dar mutfak yerleşimi örneği

Uzunlamasına tasarlanmış mutfaklarda genellikle pencereden gelen gün ışığı yetersiz kalmaktadır. Işığın yansıma alanını arttırmak ve daha verimli bir çalışma ortamı elde etmek için mutfak içerisinde bulunan yüzeylerin beyaz ve beyaza yakın açık tonlardan tercih edilmesi oldukça mantıklı olacaktır. Örnekte görülen bankoların tümü, duvarlar ve mutfak dolaplarının beyaz yüzeyleri, dışarıdan gelen ışığın en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda mutfak içerisinde bir masa yerleştirecek olan alanın bulunmadığı durumlarda bankoların alnını arttırmak, çalışma alanı ve verimliliğini arttıracak başarılı adımlar arasında sayılabilir.

Ayrıca mutfağınızda kullanacağınız renkleri belirlemenize yardımcı olabilecek Cappucino rengi mutfaklar ve mürdüm mutfak dolapları makalesinde bulunan resimleri inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ