Dekor Şefi

Mutfaklar İçin 5 Farklı Estetik Duvar Kağıtları

Duvarlara ve odaya daha zengin bir yapı kazandırmak, görsellik göstergelerini yükseltmek ve mekanları daha çekici hale getirmek adına uygulanabilecek basit ve etkili yöntemlerin başında duvar kağıtları gelmektedir. Günümüzde gelişmiş baskı teknikleri sayesinde son derece çekici ve göz alıcı duvar kağıdı modellerinin üretimi mümkün olmaktadır. Aritmetik geometrik desenler, çiçek, yaprak ya da hayvan desenleri gibi birbirinden farklı ve ilgi çekici duvar kağıdı modelleri, duvarların tümüne uygulanabilecek olduğu gibi odanın bir kısmına, duvarların yalnızca birine de uygulanabilmektedir.

Mutfaklarda kullanılabilecek olan duvar kağıtları, mutfağa ışık ve renk bakımından zenginlik getirecek renkli ve açık renk modeller arasından seçilebilecektir. Sıradan bir mutfağa zengin bir görünüm kazandırmak için duvarın biri sarmaşıkların ya da bahar çiçeklerinin bulunduğu duvar kağıdı ile kaplanabilecektir.

Yüksek mutfak dolabı ile mutfak bankosu arasına uygulanan duvar kağıdı, mutfakta yalnızca bu alana uygulanarak dahi ortaya büyük değişimler çıkartabilecektir. Uygulanan duvar kağıdı, üzerindeki antika fayans desenlerinin bulunması ve desenlerin yumuşak, zamanın getirmiş olduğu bir renk solması izlenimi uyandırması, görselin kişilerde gerçeklik duygusu uyandırmasını sağlamaktadır.

Askeri yeşil genellikle bireylerde katılık ve disiplin izlenimlerini uyandırsa bir mutfakta kullanılan bu duvar kağıdında, derin ve el değmemiş bir ormanın temeli olma görevini üstlenmektedir. Mutfak dolabında kahverengindeki doğal ahşap banko ve haki yeşili kapakların ve duvar kağıdı olarak çiçek ve yaprakların yeşil zemin üzerinde bezendiği bir kağıdın kullanılması, sonuç olarak ortaya oldukça tatmin edici ve mekanı zenginleştiren bir görüntünün çıkarılmasını sağlamıştır. Ayrıca sitedeki siyah mutfak dekorasyonu örneklerini de inceleyebilirsiniz.

Duvarların tümüne, odanın dört bir yanına duvar kağıdının eşit ve aynı derecede uygulanmasına gerek bulunmadığı gibi bir duvarın tüm yüzün de aynı kağıtla kaplanmasına gerek bulunmamaktadır. Önemli olan mutfağın daha çekici bir hale getirilmesi olduğu için örnekteki gibi bir işlem gerçekleştirilebilecektir. Mutfak bankosu aracılığıyla mutfak ve salonun ayrıldığı noktada uygulanan duvar kağıdı, bir bakıma “mutfak burada başlıyor ve devam ediyor” mesajı vermektedir. Duvarın rengiyle uyumlu olan duvar kağıdı daha fazla görsellik eklenmek amacıyla farklı renklerden seçilebilecektir.

Oldukça sık şekilde kullanılan banko duvarına uygulanan duvar kağıdı, zaten mermer banko ve mermer raflar ile şık mutfak dolapları aracılığıyla ön plana çıkan bu kısma iyice vurgu yapılmasını sağlamaktadır. Duvar kağıdı yokken çok resmi ve katı şekilde nitelendirilebilecek olan bu alan, duvar kağıdının göz alıcı bahar çiçekleri renkleri ile renklendirilmekte ve bu alana daha canlı, daha sevimli bir anlam kazandırılmaktadır.

Petrol yeşili renginin ağırlıklı olarak hakim olduğu duvar kağıdı modelinde bir çiftlik evi, akan bir nehir, yapraklarıyla birlikte oldukça uzun yapıdaki bir ağaç, gökyüzü ve çimenler aktarılmaktadır. Mutfak ortamının renk ve desen bakımından sıra dışı, zengin bir görünüme kavuşturulması için kullanılabilecek olan duvar kağıdı, doğal olarak kişilerin hobi ve zevk anlayışlarıyla da bağlantılı olacaktır. Örneğin TLOTR gibi bir seriye, Shire kasabasına kendini vermiş olan kişiler bu ve benzeri duvar kağıdı modelleri ile mutfaklarını daha çekici bir hale getirebileceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ