Dekor Şefi

İlham Alınabilecek 4 Farklı Amerikan Mutfak Modelleri

Salon ya da oturma odası ile mutfak sınırlarının kesin olarak duvarlarla bölünmediği ve belirgin kılınmadığı zamanlarda Amerikan mutfak tasarımları uygulanabilecektir. Genellikle ortak kullanım alanı ile mutfak arasına yerleştirilen bir banko ya da bar benzeri bir yükselti aracılığıyla sınırlar bariz kılınır. Duvarların ortadan kaldırılması, sosyal ve ortak kullanım alanının mutfağa da sıçramasını ve mekan genişliğinin dolaylı yollardan arttırılmasını sağlamaktadır. Amerikan mutfak modelleri bu bakımdan çok geniş iç alanı olmayan evlerde işlevsel çözümler sunabildiği gibi son derece geniş yapısı bulunan evlerde de uygun şekilde kullanılabilmektedir.

Uzunlamasına tasarlanan ev mimarisinin orta kısmına denk getirilen mutfak, salon ve diğer odalara geçiş sağlanan koridordan bünyesinde bulunan banko ile ayrılmakta ve sınırlar belirginleştirilmektedir. Açık kahve ve ahşap desenlerinin hakim olduğu mutfak mobilyaları ortaya yumuşak bir mutfak tasarımının çıkartılmasını sağlamaktadır. Ocağın bulunduğu ve salon tarafında olan bankoların üzerindeki siyah renkli mermer levhalar hem görsel hem de işlevsel anlamda mutfağı birkaç sınır yukarıya taşımaktadır. Amerikan mutfak tasarımlarının genelinde olduğu gibi dış tarafta yer alan banko, aynı zamanda bir büfe, bar ya da kahvaltı masası olarak değerlendirilebilecek atıl alana sahip durumdadır.

Amerikan mutfak modellerinde belki de mutfakları en çekici kılan şey, bankoların arkasında çoğunlukla kullanılan özellikli tabure ya da sandalye modelleridir. Ahşap malzeme gövdeden oluşan bankoda da aynı durumdan bahsedilebilmektedir. Dış taraftaki bankonun çekici ve doğal malzemeleri, mutfağın derinlerinde tabak ve bardakların yerleştirilmesinde kullanılan rafların da ana maddesi olarak tercih edilmiştir. İç ve dış tarafta yer alan bankolar üzerine konumlandırılmış olan aydınlatma sistemleri, geçerli aktivitelerin en iyi şekilde yerine getirilmesi adına uygun aydınlık ortamı sağlamaktadır.

Minimal bir yaşantıyı benimseyen bireylerin oldukça büyük fayda ve zevk duyacak oldukları bir Amerikan mutfak tasarımı. Ocak ve lavabonun yerleştirilmiş olduğu iç banko, banko üzerinde yer alan LED ışık levhaları sayesinde net ve berrak bir ışığa kavuşturulmakta, mutfak dolapları ve buzdolabı, mutfak alanı içerisinde kompakt bir şekilde bir araya getirilmektedir. Mutfağın diğer bankosu ya da y emek massı olarak kullanılabilecek olan alan, fotoğraftaki şekilde iki adet yüksek sandalye ile son derece başarılı şekilde değerlendirilebilecektir. İki kişinin rahatlıkla yemek yiyebilecek olduğu alan, fazla misafiri olmayan ve hızlı yaşayan kişiler için ideal çözümler sunmaktadır.

Mutfak dolapları, boz dolabı, fırın, bulaşık makinesinin kompakt bir şekilde bir araya getirildiği mutfak, tek bir duvarın en işlevsel ve etkili şekilde kullanıldığı örneklerden biri olarak gösterilebilecektir. Mutfak ve ortak kullanım alanı arasına yerleştirilen yemek masası, mutfağın salondan ayrılmasını sağlayan yegane unsurdur. Günümüz apartman dairelerinde karşılaşılan kolaylık sağlayan mutfak tasarımlarına örnek gösterilebilecek olan bu kalıp, yine fotoğrafta görülmekte olduğu gibi ortaya koyulacak olan bir yemek masası ile taçlandırılabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ