Dekor Şefi

5 Değişik Yatak Odası Dekorasyonu Örnekleri

Yatak odası tasarımının etkilenmesi, değiştirilmesinde kullanılabilecek olan argümanların başında mobilyalar, karyola, duvarların rengi ve deseni gelmektedir. Kullanılan mobilyaların ahşap ağırlıklı olması ve yumuşak hatları taşımasına karşın olarak metalik hatların hakim olduğu mobilyaların ve eşyaların kullanımı, odanın suretini etkili şekilde değiştirecektir.

Duvarların dokusunun değiştirilmesi; duvar kağıdı kullanılması ya da duvara seramik kaplamaların kullanılması ile ortaya çeşitli kalıpların çıkartılması, duvar üzerine LED lambalarla desenlerin çıkartılması ya da başucuna şık bir tablonun asılması, yatak odası tasarımında takip edilebilecek adımlar arasında sayılabilecektir.

Pek de geniş olmayan yatak odalarının dekorasyonunda faydalanılabilecek olan bir konsept. Yatağın başucunun gelecek olduğu duvar tamamen ahşap doku ile kaplanmakta olup bu doku bünyesinde kıyafet dolabı, yatak başlığı ve lambalar, çalışma masası ve iki raftan oluşan bir kitaplık barındırmaktadır. Odanın bir duvarının boydan boya bu şekilde dekore edilmesi ve kuşatılması, duvarların renkleriyle farklı bir renk ve dokunun odada söz sahibi olması ve genel görseli zenginleştirmesini sağlayacaktır.

Görseldeki duvar kağıtlarında olduğu gibi başarılı manzara resimlerinin hakim olduğu duvar kağıtlarının duvarları kuşattığı yatak odaları da tercih edilebilecek tasarımlar arasında gelmektedir. Özellikle doğanın içine doğru gitmek ve şehirden biraz olsun uzaklaşmaktan bile zevk alan kişiler için iyi bir uyku ortamı sağlayacak olan manzaralı duvar kağıtları, genel tasarımın tamamen değişmesini sağlayacaktır. Yerlerin ve mobilyaların sahip olduğu ahşap dokusu ile birleşen doğa manzaralı duvar kağıtları, yatak odası içerisinde doğal tonların tabiri caizse buram buram kokmasını sağlayacaktır. Değişik 3d duvar kağıdı modelleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Görselde olduğu gibi cesur ve göze çarpan renklerin hakim olduğu bir yatak odası, kişilerin sahip olduğu özgüveni yansıtmaları için iyi bir örnek teşkil edecektir. Duvarların gece mavisi tonlarında, bank ve yatak örtülerinin göz alıcı beyaz, yatak başlığı, başucu lambalarının canlı ve tutkulu kırmızı tonlarında olması, renklerin birbirleriyle büyük bir uyum göstermesini ve sonuç olarak harika bir yatak odası tasarımının elde edilmesini sağlamaktadır. Duvarların yalın bırakılması da mümkün olmakla birlikte örnekte yer aldığı gibi küçük tablolar ve şablonların asılması, boş kalan duvarların zenginleştirilmesi için kullanılabilecektir. Komodin, karyola ve bank ünitelerinin birbirleriyle aynı klasik ahşap dokuları taşıması, genel görselliğin uyum yakalamasında büyük etki taşımaktadır.

Yatak odasının suretini baştan aşağıya değiştirecek bir unsur da yatakları çevreleyen gölgeliklerin kullanılması olacaktır. Örnekte yer alan gölgelik odanın tavanına kadar ulaşan çok yüksek bir model olarak üretilmiş olup bu modellerin daha kabul edilebilir ve ortalama boyutlarda olanı, oda içerisinde son derece hoş bir görünüm elde etmek adına kullanılabilecektir. Gölgelikte kullanılan perdelerin, şeritlerin sahip olduğu renkler, odanın duvar renkleri ya da halı desenleriyle örnekteki gibi uyumlu olduğunda ortaya başarılı tasarımlar çıkartılabilmektedir.

Dikkat çekici ve büyük desenlerin duvara uygulanmasıyla farklı ve sıra dışı yatak odası tasarımları elde edilebilecektir. Ana unsurun duvarda yer alan dünya haritası deseni olmasına karşın odadaki halı, koltuk ve diğer unsurların renklerinin birbirleriyle olan uyumu, renklerin dikkat çekici dokusu, pencereden gelen ışığı yakalama ve yansıtma oranları da hesaba katıldığı zaman ortaya gerçek anlamda başarılı bir tasarımın çıkartıldığı söylenebilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ