Dekor Şefi

Yatak Ölçüleri – Tek Kişilik, Çift Kişilik Yatak Boyutları

Yatak ölçüleri, günün sonunda güzel bir uyku isteyenlerin yeterli bir alana sahip olması için yeni yatak alırken dikkat etmesi gereken en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Odaların büyüklüğüne göre seçilen yatak ölçüleri genel olarak standart tek kişilik yatak ve çift kişilik yatak boyutları olarak bilinmektedir. Fakat yazının devamında farklı yatak ebatları hakkında da bilgiler bulabileceksiniz.

İyi bir uykunun aynı zamanda yaşam kalitesini arttırdığı bilinmektedir. Yatak seçimi bu nedenle oldukça önemli olmaktadır. Uyku kalitesini arttırmak için yeterli bir uyku alanına sahip olunması gerekir. Kullanacak kişinin boyuna ve enine göre ayaklarının ve kollarının dışarıda kalmayacak şekilde boyutta olması önemlidir.

Yatak ölçüleri, kullanacak kişinin ihtiyaçlarının yanında oda dekorasyonunu da etkilemektedir. Oda için yapılacak dekorasyon tarzına kesinlikle uyumlu olmalıdır. Genç ve çocuk odaları için genellikle tek kişilik yataklar tercih edilirken, yatak odaları için çift kişilik yataklar kullanılmalıdır. Odaların büyüklüğüne göre daha büyük ölçülerdeki yatak modelleri tercih edilebilmektedir.

Yatak ölçüleri en ve boy boyutlarına göre farklı türlere ayrılmaktadır. Standart olarak tek kişilik yatak ve iki kişilk yatak dışında bir buçuk kişilik yatak, yuvarlak yatak, arabalı yatak ve bebek yatak boyutları birbirinden farklı olabilmektedir.

Tek Kişilik Yatak Ölçüleri

İstikbal tek kişilik yatak modeli

Tek kişilik yatak ölçüleri 90cm x 190 cm boyutundadır. Bu ölçü bir kişinin yatması için standart ebatlardadır. En küçük bir kişilik yatak ölçüsü budur. Çocuk ve genç odalarında, evlerin ufak odalarında ve home ofis olarak kullanılan alanlarda fazla yer kaplamaması açısından ideal boyuttadır. Ayrıca daha uzun kişiler için 90cm x 200cm, 100cm x 200cm ve 120cm x 200cm ebatlarında tek kişilik yatak ölçüleri bulunmaktadır.

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

Yataş çift kişilik yatak modeli

Çift kişilik yatak ölçüleri 140cm x 190cm boyutundadır. En düşük standart ölçü budur. Yetişkinler ve gençler için uygun ölçülerdedir. Odanın büyüklüğüne göre farklı ebatları da vardır. Daha büyük odalar için 140cm x 200cm, 150cm x 200cm, 160cm x 200cm, 180cm x 200cm ve 200cm x 200cm boyutlarında 2 kişilik yatak ölçüleri bulunmaktadır.

1.5 Kişilik Yatak Ölçüleri

1.5 kişilik yatak ölçüleri geniş yatakta uyumak isteyenlerin tercihleri arasında yer almaktadır. Standart tek kişilik yatak boyutlarından daha büyüktür. Kullanana kişinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ve rahat bir uyku geçirebileceği yatak modelleri arasında yer almaktadır.

Montessori Yatak Ölçüleri

Montessori yatak, özellikle çocuklar için düşünülmüş, yer yatağı olarak kullanılan yaşam alanlarıdır. Bu ahşaptan hazırlanmış alçak yataklar, çocukların kendi başlarına yatıp kalkabilecekleri, kolay erişimli ve güvenli mobilyalar olarak tanımlanır. İçerilerinde kullanılan yataklarda genellikle tek kişilik yatak ölçüleri kullanılmaktadır.

Büyüyen Bebek Beşik Yatak Ölçüleri

Büyüyen beşik yatakları çocukların bebeklikten itibaren belirli bir yaşa kadar kullandıkları mobilyalardır. Yatak ölçüleri standartlara göre daha kısadır. Çeşitli firmaların farklı ölçülerde yatakları bulunmaktadır.

Arabalı Yatak Ölçüleri

Arabalı yatak ölçüleri 90cm x 190cm boyutlarındadır. Orta halli ve büyük çocuk odaları için tercih edilen mobilyalardır. Görünümü nedeniyle en çok erkek çocukların odalarında kullanılmaktadır.

Yukarıda verdiğimiz ölçüler tamamen standart olup, bazı markalar farklı yatak ölçüleri de üreterek sunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ