Dekor Şefi

Yemek Masası Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Yemek masası ölçüleri, yerleştireceğiniz odaya göre oldukça önemlidir. Yemek odasını kafanızda tasarlarken öncelikle kullanacağınız alanı ve hangi şekilde bir masa kullanacağınızı belirlemelisiniz. Olması gereken yemek masası boyutları hesaplarken, kişilerin rahat bir şekilde mesafede oturabilmelerini göz önünde bulundurmalısınız. Masadan kalkılacağı zaman sandalyenin geri çekilebilmesi için bir alan bulunmalıdır.

Yemek odaları evlerin ayrılmaz parçası haline gelmiş olup, yemek odası oluşturmak için kişiler evlerine yemek masası, konsolu hatta gümüşlük gibi takımı tercih etmekte olup, bunun için ayrı bir oda bile oluşturmaktadır. Bunun dışında bazı kişiler sadece yemek masası alarak salonları geniş olması halinde salonlarına bu masaları konumlandırmaktadır. Kalabalık ve sık sık misafirleri olan kişiler yemek masasına ihtiyaç duyduğu gibi bazı kişiler ise mutfakta masa olması nedeni ile yemek masalarını oldukça gereksiz bulmaktadır. Evleri küçük olan kişiler yemek masasına ihtiyacı var ise daha portatif bir masa tercih etmek isterken, evleri geniş ve kalabalık aileye sahip olan kişiler tercihlerini büyük yemek masalarından yana kullanmaktadır. Peki, yemek masası ölçüleri nasıl olmalı hakkında merak edilen konularda hem geniş hem de küçük yemek masaları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

6 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Daha küçük ve daha portatif bir yemek masası 6 kişilik yemek masalarından oluşmaktadır. Tabi ki 6 kişilik yemek masalarının büyük olanları olsa da çok büyük olanlar samimiyetten uzak olmayı sağladığı gibi aynı zaman da çok fazla yer kaplamaktadır. Bunun için ideal ölçülerde 6 kişilik yemek masası ölçüleri kare olanı 90 cm derinlik, 180 cm genişlik ve 75 cm yüksekliğe sahip olması yeterli olacaktır. Yuvarlak yemek masalarında ise 6 kişilik olanın ölçüleri çap olarak 150 cm olması ideal olacaktır.

8 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Kalabalık aileler için evlerinin de müsait olan kişiler geniş yemek masaları istemektedir. Bunun için ayrı oda oluşturan kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği 8 kişilik yemek masaları tabi ki 6 kişiliğe göre oldukça büyük olup, fazlaca yer kaplamaktadır. Salonlarda konumlandırmak için eğer ki epeyce geniş bir salonunuz yok ise pek fazla mümkün değildir. 8 kişilik yemek masası ölçüleri ise 90 cm derinlik, 200 cm genişlik, 75 cm yüksekliğe sahip olmaktadır. Bu standart olan ölçüler olup, bunun dışında özel yapımlarda genellikle 90 cm derinlik, 215 cm genişlik, 75 cm yükseklik tavsiye etmekteyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ