Dekor Şefi

Hoşunuza Gidebilecek 7 Değişik Abajur Modeli

Lambaların çıplak ışığının direkt olarak göze vurmasını önleyen ve kontrollü bir şekilde etrafa yayılmasını sağlayan abajur modelleri, kimi zaman yarı geçirgen kimi zaman da tamamen mat gölgelikler kullanılarak üretilmektedir. Tamamen mat olan gölgelik kısımlarının gövdesinde bulunan desenli açıklıklar, ışığın dışarıya belirli bir kalıpla çıkması ve duvar, tavan gibi alanlara yansımasına olanak takınmaktadır. Genellikle yatak başındaki komodin ya da atıl şekilde duran yemek masasının üzerinde kullanılan abajurlar, uygun olan her alanda iyi bir tasarım ve aydınlatma aracı olarak kullanılacaktır.

Lila rengindeki gölgelik kısmı, ışığı tamamen içeride hapsetmek yerine birazını kırdıktan sonra dışarıya çıkmasını sağlayan bir yapıya sahiptir. Modelin kumaş gölgeliği ve lamba kısmı, endüstriyel malzemeler izlenimi uyandıran metal bir gövde üzerinde durmaktadır. Altın rengindeki kalın metal gövdesi ve tabanı, yeterli ağırlığı sağladığı için abajurun dengeli şekilde ayakta durmasını sağlayacaktır.

Lamba ve gölgelik kısmının tutturulduğu gövde, iki kollu bir daldan oluşmaktadır. Bireylerin kendi bireysel uğraşları ile de ortaya çıkartabilecek oldukları bu model, ahşap malzemenin uygun kuruluğa ulaşmasının ardından zımparalanması ve cilalanmasının ardından lamba kısmının sabitlenmesi ile ortaya çıkartılmaktadır. Kullanılan ağaç ve gölgeliğin türüne ve şekline göre bu modelin farklı varyasyonlarını yapmak ya da satın almak mümkün olabilecektir.

Cam gövde kullanılarak ayakta tutulan abajur, cam gövdenin kişilerin isteğine göre kullanılması, içinin doldurulması, üzerine yazılar yazılması ya da baskılar çıkartılması ile renklendirilebilecek ve zenginleştirilebilecek bir modeldir. Bu modeller sipariş üzerine daha oluşturulurken, cam gövde içerisine yerleştirilen bazı büyük boyutlu eşyalar, abajuru gören kişilerin hayran kalmış bakışlarla eşyayı ve modeli incelemelerine neden olacaktır. Gölgelik bakımından abajurun şeffaf gövdesi içinde kullanılan malzemeler ya da duvarların rengiyle uyumlu olan renkler tercih edilebilecektir.

Gölgelik ya da ayaklarının tasarımı ile ön plana çıkan modellerden biri olan örnek, gölgelik üzerine bir ebru çalışmasının işlenmiş olduğu izlenimi uyandırmaktadır. Üzerinde çiçekler ve yaprakların bulunduğu gölgelik, metal silindirik gövdesi aracılığıyla ayakta durmaktadır.

Şık ve değerli bir vazonun gövdesini andıran abajur, ipeksi kumaş üzerine işlenmiş olan pembe çiçek ve dal motifleri ile göz alıcı bir şıklığa sahiptir. Göz alıcı bir tasarım aracı olarak kullanılacak model, ışığın açılması ile birlikte gövde ve kumaş gölgeliğin vücudunda bulunan desenlerin daha da belirgin hale gelmesine olanak tanıyacaktır.

Kullanılan malzeme bakımından mermerin seçildiği bu ürün, mermerin ışığı yarı geçirgen özelliğinden faydalanılması için özellikle tasarlanmıştır. Gövdenin ve gölgelik kısmının çiçek ve yaprak desenleri bulunan mermerden oluşması, modelin belirgin bir ağırlığının bulunması, canlı ve biraz olsun klasik modellerden hoşlanan kişiler için uygun bir abajur modeli olmasını sağlamaktadır.

Görünürde yalnızca halatların gövde kısmını oluşturduğu abajur modeli, üzerinde de halatlardan birkaç ton açık bir gölgelik ile birlikte sunulmaktadır. Çeşitli kimyasalların uygulanması ile sabitleştirilen ve sertleştirilen halatlar, üzerindeki gölgelik ve lambayı başarılı bir şekilde taşıyacak dayanıklılığa sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ