Dekor Şefi

Dikkatinizi Çekecek 7 Avize Modeli

Odanın aydınlanmasında kullanılan lambaların şık ve belirli bir düzen içerisinde yerleştirilmesini sağlayan avizeler, birçok farklı malzeme ve materyalden üretilebilmektedir. Odanın ve mekanın genel tarzına uygun olarak geliştirilecek ve seçilecek olan avizeler, genel görselliğin tamamlanması ve bir bütün oluşturması için yapılması gereken dikkatli seçimlerdir. Gelişmiş baskı ve tasarım teknikleri kullanılarak oluşturulan modern, alışılmışın dışında ve çekici avize modelleri, birçok yapı marketi ve özellikle de internet mağazaları aracılığıyla birçok farklı seçenek sunulmasını sağlamaktadır.

Kullanılan malzeme bakımından büyük farklılıklar gösterebilen avize modelleri, kimi zaman ahşap ve retro tasarımlarla sunulmaktayken kimi zaman kristal ve cam detayların ağırlıkta olduğu, kimi zaman da metal akşamların ağır bastığı modeller olarak sunulmaktadır.

Ahşap bir kasanın kenarlarını andıran yapısı, siyah zincirlerle tavana bağlanıyor oluşu ve yanlarındaki açıklıkların yansıyan ışığın kırılmasını sağlayacak olan yapısı, sıra dışı tasarımlardan hoşlanan kişilerin tercih edebilecek oldukları avize modelleri arasına girmesini kolaylaştırmaktadır.

Klasik avize modellerinde ampullerin tabana bakan tasarımlarının tersine bu modeldeki ampuller tavana doğru konumlandırılmaktadır. Gümüşümsü parlaklıkları ile metal uzuvları, avizenin etrafına saçtığı beyaz ışıkları ile birlikte daha da ışıldamasını sağlamaktadır. Metalik çizgi ve hatlara sahip olan mekanlar için tamamlayıcı bir parça olduğu söylenebilecektir.

Ahşap gövdesi etrafına dolandırılan halatlar ile tutturulan ampuller, birbirinden farklı boyutlarda ve farklı şekillerde tasarlanmaktadır. Ampullerin şekli ve ahşap gövdeye yerleştirilişindeki standartlıktan uzaklık, modelin modern ve sıra dışı bir tasarıma sahip olmasını sağlamaktadır. Halatların içerisinden aktarılan elektrik kabloları, ampullerin ışık vermesi için gerek duydukları enerjisi ulaştırmaktadır. Bu şekilde görünürde herhangi bir elektrik kablosu ya da devre görünmemektedir.

Koyu kahverengi tonlarındaki ahşap gövdeler, birbirlerine yukarıdan zincirler ve aşağıdan beyaz renkli ince halatlar ile tutturulmaktadır. Aynı halatlar, lambaların etrafını saracak biçimce şekillendirilmektedir. Avizenin gövdesinde yer alan ve dağınık şekilde konumlandırılmış LED lambalar, aydınlatmanın daha zengin ve ışıltılı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

En alt kısmındaki kristal parçaların dalgalı bir kalıba sahip olması için farklı uzunluklara sahip uzantılarla avizenin merkezine sabitlendiği model, gövdedeki gömülü lambalar sayesinde aydınlatma işlevini yerine getirmektedir. Klasik avize modellerinden esinlenilerek oluşturulan modern tasarım, modern verimli lambalar, dalgalı kalıp ve göz alıcı ışıltılar ile daha ilk bakışta ben buradayım demektedir.

Farklı renklerde ve koyuluklarda üretilen avize modelleri, aynı renk ışıklandırma kullanılarak farklı sonuçların elde edilmesine olanak tanımaktadır. Dışarıdan bakıldığı zaman tabana dönük olarak açan bir çiçeği andıran avize modeli, bünyesindeki yarı elastik plastik malzemeler ve tabi ki yer çekimi sayesinde ortaya görmeye değer bir görüntü çıkarmaktadır. İçerisine birden fazla lamba yerleştirilebilecek olan model, farklı tonlarda ışık elde edilmek istendiği zaman birden fazla anahtar ile kontrol edilebilecektir.

Aslına bakılırsa bireylerin evde kendi başlarına biraz uğraşmaları halinde de ortaya çıkartabilecek oldukları bir avize modeli. Model, bir tabana doğru yerleştirilmiş lambaların ahşap levhalar ile çevrelenmesi ile ortaya çıkartılmaktadır. Metal zincirler ile birbirine bağlanan uzantılar sağlam bir yapıya kavuşturularak sonuç olarak son derece şık ve estetik bir model elde edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ