Dekor Şefi

Kullanılabilir 6 Farklı Asma Tavan Örnekleri

Kullanılabilir 6 Farklı Asma Tavan Örnekleri

Yapıların tavanlarının yüzey kısmını kaplayacak şekilde oluşturulan yüzeylere asma tavan denmektedir. Asma tavanların belirli çeşitleri bulunmakla birlikte en sık kullanılanları, estetik yönün de ağır bastığı alçı ve betonarme malzemelerdir. Alçı ve diğer hafif malzemeler kullanılarak oluşturulan estetik asma tavan örnekleri, genellikle evler, işyerlerinin yönetici ofisleri gibi yerlerde kullanılırken geriye kalan modeller daha çok toplu kullanımın hakim olduğu kamu daireleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Açıkta bırakılan su, elektrik tesisatlarının herhangi bir arıza karşısında kolaylıkla tamir edilmesi ve kullanımın sürdürülmesine imkan tanıyan, çelik levhalarla kullanılan asma tavan modelleri, kamu dairelerinde işlerin aksamadan sürdürülmesi için en sık şekilde tercih edilen modeller arasında gelmektedir.

Daha çok estetik yönün ağır bastığı alçı modellerde aydınlatma ya da ses sistemi gibi ayrıcalıkların atma tavanın arkasına ve oluklarına yerleştirilmesi mümkün olduğundan hem kullanım kolaylığı hem de sıra dışı bir tasarım elde edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir çerçeve içerisinde çok sayıda altıgen şekil ile ortaya çıkartılan asma tavan modeli, ardında yer alan LED aydınlatma şeritlerini gizlemekte ve bu sistemin açılması ile mavi tonlarındaki ışığı tavana başarılı bir şekilde yansıtmaktadır. Altıgenlerin merkezinde yer alan lambalar, geniş alanların aydınlatılması için gerekli ışığı sağlayacak güce ve sayıya sahip olup lambalardan bazılarının farklı anahtarlarla kontrol edilmesi, elektrik tasarrufu sağlayacaktır.

Tavanın oluşturulacak desen ile ortaya çıkartılacak çiçek ya da yaprak deseninin rengine göre boyandığı modelde, asma tavan tavanın her kısmını kaplarken yalnızca çiçek ve yaprak kalıbının bulunduğu alanda bir açıklık oluşturmaktadır. Bu alanlarda bulunan aydınlatma sistemi, tavanın kendi renginin daha belirgin kılınması için de önemli bir rol üstlenmektedir.

Bir başka modelde, asma tavanların mutfakta da başarılı bir şekilde kullanıldığı görülebilmektedir. Bankonun açıkta bulunduğu ve büyük olasılıkla oturma odası ile birleşik olan mutfak, mutfak tezgahının üzerine yerleştirilen ahşap asma tavan modeli ile tasarımsal açıdan artı puan almaktadır. Zeminlerde de aynı ton ve kalıplarda ahşap döşeminin bulunuyor olması, asma tavanın üzerinde, ocağı aydınlatmaya yetecek sayıda lambanın yerleştirilmesi ve benzeri özellikler, modelin işlevsellik ve şıklık anlamında yeterli gelen bir model olmasını sağlamaktadır.

More 5 Luxury Small Bathroom Ceiling Design Different Ceilings Pop throughout Modern Bathroom Ceiling Designs – DIYHous

Banyolarda da rastlanabilen asma tavan modelleri, özellikle aydınlatma ve renklendirme bakımından başarılı sonuçlar vermektedir. Banyo keyfi yapmaktan hoşlanan, çocuklarını banyo yaptırırken zorluk yaşayan ya da yalnızca evini daha güzel bir hale getirmek isteyen kişilerin başvurabilecek olduğu asma tavan modelleri, sahip olunan farklı dokunuşun başarılı bir şekilde yerine getirilmesini sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken unsur, aydınlatma sistemi ve kabloların düzenli ve gizli bir şekilde yerleştirilmesi, yükselen sıcak havanın yönlendirilebilecek olduğu alanların oluşturulmasıdır.

Genellikle ofisler ve kamu kurumlarında kullanılan asma tavan örnekleri, aydınlatma ve havalandırma sistemleri, kablolar, su tesisatı ve diğer malzemelerin gizlenmesi, tavanın daha estetik bir şekilde gösterilmesi açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Modellerdeki her bir kare parça, tavana sabitlenen çelik levhalara geçirilerek kullanılmakta ve gerekli olan zamanlarda yukarıya doğru ittirilerek kolaylıkla açılabilmektedir.

Metal asma tavan modellerinde de tasarımın ön planda tutulduğu modeller bulunmaktadır. Tavanın gizlenmesi ve biraz daha aşağıya çekilmesi, çalışanların ve müşterilerin bir fabrika yapısından ziyade kendilerini sıcak bir ofis ve oda ortamında hissetmeleri için kullanılan modeller, tarz bakımından odaların ihtiyaç duyduğu enerjisi sağlamaktadır. Tavanları güzelleştirmenin bir başka yoluda alçı kullanmaktır. Sitemizde bulunan alçıpan tavan modelleri ilginizi çekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ