Dekor Şefi

İlham Alabileceğiniz 5 Home Ofis Modeli

Birçok kişinin günlük olarak bir araya geldiği ve bir çalışanı oldukları organizasyonun amaçlarını yerine getirmek için çeşitli faaliyetlerde bulundukları ofisler, home ofis olarak adlandırılan ve bireylerin kendi evlerinde kendi zevkleri ve işlerine uygun olarak oluşturdukları ofisler, bunların tasarımları, ortaya koyulan çalışma ve çıktılar üzerinde büyük etki sahibidir. Alanın farklı şekillerde ve farklı mobilyalarla düzenlenmesi sayesinde bambaşka ofis fikirleri ortaya çıkartılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bu yazımızda sizlere evlerinde ofis ortamı kurak isteyenler için birkaç örnek tasarıma yer vereceğiz. Bunun haricinde yazının sonunda home ofise alternatif olarak kullanılan hazır ofis ve sanal ofisler hakkında bilgi vermeyi de uygun bulduk.

home ofis örnekleri

 

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Ofislerde geçen uzun çalışma saatlerinin daha rahat ve katlanabilir şekilde geçmesini sağlayan rahat ve ayarlanabilir ofis koltukları, ofis çalışanları için kimi zaman can yeleği görevi görmektedir. Geniş ve işlemlerin tümünün açık vaziyette, tek seferde masaya yayılabilmesini sağlayacak genişlikte bir masa ve masanın ayaklarından birini oluşturan çekmece bölmesi, işlevsellik açısından önemli olan değişkenlerdir. Duvardan duvara döşeli olan kitaplık, metal hatların hakim olduğu, üzerinde kitaplarla birlikte süs bitkilerinin de yer aldığı bir alan şeklinde kullanılmaktadır. Ofisin tasarımını en çok renklendiren ve ofisin mekanik dokusunu zengin kılan unsur raflardaki ve muhtemelen ofisin diğer kesimlerine de yayılmış olan bu süs bitkileridir.

home ofis nedir

Daha çok endüstriyel çizgilerin hakim olduğu ofis modeli, kitaplık rafları, tekerlekli sehpa ve çalışma masasının tümünün üzerinde delikler olan metal levhalardan oluşmasını sağlamaktadır. Metalik ve sert hatlardan hoşlanan, büyük ihtimalle mühendislerin oldukça sevecek oldukları bu ve benzeri ofis tasarımları, gerek ortaklaşa kullanılan şirket ofislerinde gerekse home ofis olarak düzenlenecek olan odalar içinde farklı bir tarz oluşturulmasını sağlayacaktır.

home ofis dizayn

Çalışma masasının oldukça geniş bir çalışma alanı sunuyor olması, projelerin açılarak üzerinde son detayların yapılması ya da birden fazla kaynağın aynı anda kontrol edilmesi için gerekli alanının bulunmasına imkan vermesinden dolayı oldukça faydalı bir durumdur. Genellikle odanın enine doğru yerleştirilen çalışma masaları bu modelde odanın boyuna ve daha uzun olan bir şeklilde yerleştirilmiştir. Duvarın tamamını kaplayan ve duvara sabit kitaplık rafları, rafların hemen altında çekmece ve dolap ünitesiyle model, kahverengi ve beyaz gibi uyumlu renklerin ortaya çıkardığı estetik görseli yansıtmaktadır. Birden fazla kişinin aynı anda kullanabilecek olduğu çalışma masası, ortak proje ve grup çalışmaları sırasında çalışma arkadaşlarına büyük kolaylık sağlayacaktır.

home ofis mobilyaları modelleri

Yalnızca bilgisayarı ve bazı dokümanları ile gerekli işlemleri yerine getirebilen minimalist kişiler için oldukça uygun bir model. Alan tasarrufu bakımından da iyi sonuçların ortaya çıktığı modelde en ön plana çıkan unsur, duvara sabit olarak kullanılan masa modülüdür. Ofis sandalyesi, duvara gömülü olan raflar ve kitaplık ünitesi, duvara sabit masanın aynı pastel gri tonlarını paylaşıyor olması, yalın ve dikkat dağıtmayacak olan ofis tasarımlarına ihtiyaç duyan kişiler için uygun bir model olmasını sağlamaktadır fakat perdelerde ve çalışma koltuğunun renginde yapılacak olan bir renk değişikliği ile odanın genel görünümü daha çekici kılınabilecektir.

home ofis mobilyaları

Tuğla duvar, doğal ahşap desenlerinin hakim olduğu çalışma masaları, sehpa ve basamakların bulunduğu ofis modelinde doğal ve çok fazla işlenmemiş malzemelerin kullanılmasıyla ortaya çıkartılmaktadır. Duvarda sabit konumda bulunan aydınlatma sistemlerinin kabloları da aynı şekilde açıkta bırakılarak duvar üzerine sabitlenmektedir.

Hazır Ofis Nedir? Merak Edilen Özellikleri

Hazır ofis, şirketlerin çok az masrafla genel giderlerini azaltmak, işlerini bir yerden yürütecekleri mekanları sağlamak, kuruluş veya devamı aşamasında olası bütün ihtiyaçlarını (dekorasyon, tadilat, elektrik, su, internet, telefon, stopaj, kira v.s.) tek bir çatı altında toparlayarak hem maliyet düşürmek hemde bir an önce işe odaklanmalarını sağlayabilmek amacıyla kurulmuş olan toplu veya tek çalışma alanlarına verilen isimdir.

hazır ofisler

Son yıllarda popüleritesi artan hazır ofisler için, işlerin yürütülebilmesi için gerekli olan tüm altyapının sağlandığı, gerektiğinde sadece bilgisayarınızı alıp hemen çalışmaya başlayabileceğiniz bir hazır sistemdir diyebiliriz. Bilişim sektöründen pazarlama sektörüne freelance çalışanlardan mimarlığa kadar hemen hemen tüm sektörlere hitap eden hazır ofisler sürekli veya belirli bir süre kiralamaya müsait alanlardır. Üstelik 7/24 açık ve sürekli olarak bulundurulan sekreterlik hizmetleri büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Bilgisayarınızı alıp hazır ofiste hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

Firmalar veya şahıslar çalışma yapabilecekleri bir yer açmaya kalkıştıklarında, dükkan arama, emlakçı komisyonu, depozito, dekorasyon ve tadilat masrafları, faks gibi gerekli elektronik cihazlar, internet, su, elektirik giderleri, mobilya ve çeşitli malzemeler, temizlik malzeme ve personel giderleri gibi bir çok gidere daha işe başlamadan karşı karşıya kalmak zorunda kalıyorlar. İşte hazır ofisler tamda bu noktada devreye giriyor. Siz bir firma ile anlaştığınız andan itibaren tüm bu hizmetleri o andan itibaren almaya başlıyorsunuz. Yapacağınız tekşey kiraladığınız hazır ofise gidip bilgisayarınızı kurduktan sonra işe başlamanız oluyor. Böylece iş başlangıcında yapacağınız yüksek maliyetleri ortadan kaldırıyor, bunlar için harcayacağınız zamandan da tasarruf etmiş olup işinize yoğunlaşmaya başlayabiliyorsunuz.

Ayrıca isminizle telefona bakan, teslim alınması gereken evrak ve kargoları alan, misafirlerinizi karşılayan ve sürekli sizinle irtibatta olan bir sekreterlik hizmetine de hazır ofis paketi içerisinde sahip olabilirsiniz. Toplantı yapmak istediğiniz zamanlarda özel olarak hazırlanmış kapsamlı toplantı salonlarını da kullanabilirsiniz.

Daha az masrafla çalışma alanı oluşturmak isteyenler için tasarlanmış hazır ofisler, her türlü alt yapısı hazır olarak avantajları nedeniyle çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. En önemlisi de hazır ofislerin isteğe bağlı süreler içinde kullanılması oluyor. Başka bir şehirde personelinizle birlikte gireceğiniz projeyi yapmak için bu sistemlerden yararlanmakta mantıklı geliyor. Yani ister uzun ister kısa süreli kiralama yaparak bu ofis konseptini kullanabiliyorsunuz.

Sanal Ofis Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İşiniz için sürekli kalacağınız bir büro, dükkan veya ofis ihtiyacınız yok ama müşterilerinize adres olarak verebileceğiniz, telefonlarınıza cevap verecek, kargonuzu alabilecek bir sekreterlik ihtiyacınız varsa işte sanal ofisler tam sizin aradığınız özelliklere sahip sistemlerdir. Yani firmaların ihtiyaç duymadığı, sürekli olarak kullanmadığı fakat belirli bir adrese, telefona sahip olan ofis çözümlerine sala ofis adı verilmektedir. Merak edilen konulardan biri olduğu için ve hazır ofislerden farkının anlaşılması amacıyla bu yazıyı bilgilendirmek için yazmaya karar verdik.

sanal ofisler

Bazı meslek grupları işlerinin büyük bir bölümünü dışarıda hallederler. Hatta kuracakları ve sürekli kullanmayacakları ofisler için büyük masraflar yapmak zorunda kalıyorlar. Bunlara örnek vermek gerekirse internette çeşitli meslek dalları, sürekli olarak sahada çalışmak durumunda kalanlar gibi farklı mesleklerde bu gözlemleniyor. Üstelik kurulan ofisin sürekli açık kalması, gelen telefon, faks, evrak ve kargoların birisi tarafından karşılanması bu tarz firma sahiplerine personel, kira, elektrik, su, internet gibi aylık giderlerin olmasına sebep oluyor. İşte sanal ofisler burada devreye giriyor.

Sanal ofislerin hazır ofislerden farklı yanı burada ortaya çıkıyor. Hazır ofislerde oturup çalışabileceğiniz, büyüklüğüne göre elemanlarınızın da yararlanabileceği fiziki bir yeriniz olmasın rağmen sanal ofislerde sadece adres gösterebileceğiniz ve paket dahilinde sekreterlik gibi hizmetleri de alabileceğiniz bir sisteme dahil oluyorsunuz. Sanal ofisler genellikle tanınmış, bilinen plaza tarzı yerlerde olduğundan dolayı iş adresinizde bu yerlerde görünüyor olacaktır.

Sanal ofisler ayrıca yasal olarak vergi mükellefi olacak kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Şirket kurulumunda kiralanan bu ofisin adresi verilmekte ve firma yetkilisinin açılışta hizmeti aldığı firmada bulunması yeterli olmaktadır. Yada home ofis çalışan fakat yasal adresini evini yasal iş adresi olarak göstermek istemeyenler içinde farklı bir alternatif haline gelmektedir.

Sanal ofisler genellikle bir yıllık bir sözleşmeyle kiralanmaktadır. Ofis sistemi hizmeti veren firmaların farklı özelliklere sahip paket çözümlerinden birini seçerek işlerinize devam edebilirsiniz. Yada ihtiyacınıza göre sanal ofis siteminden hazır ofise geçiş sağlayabilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ