Dekor Şefi

6 Güzel Amerikan Mutfak Modelleri

6 Güzel Amerikan Mutfak Modelleri

Oturma odasıyla birleşik, arada duvar olmayan mutfak tipleri ülkemizde Amerikan mutfak olarak anılmaktadır. Eski yapılardan ziyade daha yeni tarihli yapılarda karşımıza çıkan bu mutfak yapıları, duvarın ortadan kaldırılması ile hem mutfakta hem oturma odası olarak kullanılan alanlarda daha fazla hareket alanı sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Tasarım bakımından ülkemizde bu tarz mutfak anlayışı daha tabana yayılmamış olsa bile gerçekleştirilecek olan küçük yıkım ve yapım aşamaları ile Amerikan mutfak tipi bir mutfak elde etmek mümkün olabilmektedir.

Mutfak ile evin diğer kısımlarının ortadaki banko ve bankoya sabitlenmiş masa sayesinde ayrıldığı Amerikan mutfak modeli, metalik gri tonları ile doğal ve yumuşak kahverengi tonlarını aynı zamanda bünyesinde barındırmaktadır. Banko ve yemek masası üzerine indirilen yakın mesafedeki lambalar, gereken aydınlatmayı fazlasıyla sağarken diğer taraftan da iyi bir tasarım tamamlayıcısı konumunda bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Mevcut kısıtlı alan problemini ortadan kaldırmak adına son derece işlevsel çözümler sunan Amerikan mutfak modelleri, örnekteki görselde olduğu gibi hem banko hem de bir bar ya da yemek masası olarak kullanılabilecek yükseltilerin oluşturulabilmesine imkan tanımaktadır. Ocak, buzdolabı ve diğer aletlerin düzenli ve minimalist bir şekilde sıralandığı mutfak, oturma odası ya da evin diğer kısmı ile arada kalan banko aracılığıyla ayrılmaktadır. Banko hizasına yerleştirilen bar tabureleri, mutfağın tasarımının tekdüzelikten kurtarılması için başarılı bir hamle olarak uygulanmıştır.

Mutfakta daha fazla zaman geçirmekten hoşlanan kişiler için fazladan çalışma alanı sağlayan Amerikan mutfak modelleri, tüm eşyaların düzenli bir şekilde ortalıktan kaldırılabilecek olduğu yüksek bankolu alanlar sunmaktadır. Beyaz ve grinin tonlarının hakim olduğu örnekte, ocak ve lavabonun bulunduğu bankoyla neredeyse aynı hizada olan başka bir banko, odayla mutfağın ayrıldığı sınır çizgisi olarak kullanılmaktadır. Uygun olarak yüksek tabure ve sandalye modelleri ile birlikte kullanılarak yemeklerin yenecek olduğu ya da bir bar olarak kullanılabilecek bir odak haline getirilebilir.

Evin tümünde olduğu gibi mutfak sınırları içerisinde de beyazların hakim olduğu Amerikan mutfak modeli, mutfak masası, ocak ve davlumbazdan oluşan şerit sayesinde evin diğer kısmından ayrılmaktadır. Evin tümüne hakim olan beyazın daha zengin bir görünüm kazanması için duvar köşelerinde siyah şeritler, kestane rengi koyu kahve pencereler ve koyu renkli sandalyeler tercih edilmektedir. Mutfak masası üzerine yakın ölçekte konumlandırılan küre şeklindeki lambalar, görünümün zenginleştirilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Yalın bir yaşantısı olan, yalnızca kendi başına ya da iki kişi yaşayan kişiler için oldukça kullanışlı ve işlevsel bir Amerikan mutfak modeli. Salondaki ve diğer alanlardaki hareket alanı, mutfaktaki alanın minimize edilmesiyle arttırılırken mutfak içerisinde de yeterli derecede alan bırakılmıştır. Buzdolabı, ocak, mutfak dolaplarını minimal şekilde içinde barındıran mutfak, yüksek bir bar ve hemen ardındaki banko sayesinde oturma odasıyla arasındaki sınırı belirginleştirmektedir. İyi olan tüm örneklerde olduğu gibi bir bar ya da yemek alanı olarak kullanılabilecek banko üzerine indirilen alçak düzeydeki lambalar, gerekli olan aydınlatma ve esteti dokunuşları tamamlamaktadır.

Son olarak, evinin her yerini kendi çalışma alanı olarak belirleyen kişiler için oldukça kullanışlı bir Amerikan mutfak modeli. Oturma odası ile mutfak arasında kalan banko ya da masa üzerine kurulacak olan bilgisayar, özellikle çalışma sırasında sık sık kahve ihtiyacı doğan kişiler için oldukça kullanışlı bir model olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ