Dekor Şefi

Dikkat Çekici 7 Ayrı Şömine Modelleri

Dikkat Çekici 7 Ayrı Şömine Modelleri

Şömineler, odalara reel boyutta bir sıcaklık kattığı gibi tasarım ve görsellik bakımından da odaların standartlarını yükselten unsurlar arasındadır. Şömine tasarımlarında standartlar dışına çıkılarak odaların sureti başlı başına değiştirilebilmekte, odalara ve mekanlara yeni bir görüntü kazandırılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Şöminelerin klasik ya da modern çizgiler taşıması; şömine duvarının klasik tuğla örgüsüyle oluşturulması ya da eşsiz mermer detaylarının bulunması, bir yanının duvara gömülü olması ya da odanın ortasında bulunması, camlı modellerin kullanılması gibi farklı varyasyonları sıralanabilecektir.

şömine taşı modelleri

Duvarı boydan boya kaplayan ve simetrik desenlerin hakim olduğu mermer döşeme, içerisindeki şömine ile bütünleşerek odanın suretini baştan yaratmaktadır. Geniş ve yassı tasarımı ile şömine, ısı ve ışık yayımında oldukça iyi bir performans sunmaktadır. Bir duvarın boydan boya simetrik desenlerin hakim olduğu bir mermerle kaplanması maliyeti yükseltebilecek olduğu gibi alınacak sonuçlarda aynı oranda tatmin edici olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

klasik şömine modelleri

Yukarıdaki siyah mermerli modelin aksine daha minimal hatların ve açık tonların hakim olduğu bu modelde, mermerler daha kabul edilebilir ölçülerde kesilerek şöminenin bu mermerlerle çevrelenmesi sağlanmıştır. Şömine içindeki tuğla kalıpları, klasik şömine tasarımlarının izlenimini uyandırmakla birlikte ortaya başarılı bir çalışmanın çıkartılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bej rengi duvar tasarımları şöminenin ön plana çıkmasını sağlamış.

salon şömine modelleri

Oturma odasında ayna ve yansıma yüzeylerine yer vermekten hoşlanan kişiler için uyumlu bir model olacağı söylenebilecek olan şömine modelinde, üst ve yan kısımlarında bulunan aynalar gibi hemen şöminenin ağız kısmını kaplayan kısımlarda da ayna çerçevelere yer verilmiştir. Şömineden çıkacak olan isin bir şekilde muhafaza edilmesi, üstteki ayna ve yanlardaki mobilyalara ısı ve isin ulaşmaması için kalın ısıya dayanıklı cam levhaların yerleştirildiği fark edilebilecektir.

taş şömine modelleri

Mermerin güzelliği ve saflığına yer verilen başka bir şömine modelinde, bir heykel gibi oyularak ortaya çıkartılan detaylar göze çarpmaktadır. Eski zamanlardan kalma şehirlerin giriş kapılarını ya da su kemerlerini hatırlatan tasarımı, şömine modelinin eksiksiz bir görünüme sahip olmasını sağlayan birincil unsurlar arasında gelmektedir. Ateşin yanmasıyla birlikte ortalığın biraz batacak olması, mermerin kolay temizlenebilir yapısı sayesinde ortadan kaldırılacak küçük bir sorun halini almaktadır.

el yapımı şömine modelleri

Modern günümüz ve günümüz yapılarının temelini oluşturan çimento, iyi bir tasarımsal zihnin ortaya koyduğu modelin uygulanması ile donuk ve sağlamlıktan çok daha fazlasını ifade edebilmektedir. Beton şöminenin gövdesi ve yanındaki kolona tutturulan uzun taş ya da mermer parçası, doğal bir banko ya da yükselti görevi görmektedir.

evde şömine modelleri

Klasik şömine tasarımlarında karşılaşılan tuğlalar, hammaddeleri genellikle turuncuya kaçan bir kızıl tonundadır. Bu modelde, parlak ve metalik tuğlaların ya da en azından tuğla kaplamalarının yer aldığı görülebilmektedir. Odanın ortasında yer alan şömine, oldukça derin ve geniş bir kalıba sahiptir, bu şekilde ateş yakıldığı zaman duman ve isin odanın içine değil, bacadan rahatlıkla çıkıp gitmesi sağlanmaktadır. Şöminenin ağız kısmının hemen üzerinde yer alan televizyon, gerekli ısı yalıtımının sağlanması; kabloların ve televizyonun güvenli bir şekilde yerleştirilmesinin ardından gönül rahatlığıyla kullanılabilecektir.

tuğla şömine modelleri

Klasik şöminelere sahip kişiler, duvarlarını ya da şöminelerini boydan boya yıkıp yenisini yapmak yerine mevcut olan imkanlarını modifiye ederek kullanabileceklerdir. Çıkıntılı tuğlalı yapısı ve isle birlikte iyice kararmış olan kızıl görseli ortadan kaldırmak için duvar ve şömine, baştan başa boyanabilecektir. Şöminenin ağız kısmı, görselde olduğu gibi odanın tasarımını tamamlayacak bir ızgara kapağı, desenli bir metal levha ile çevrelenebilecektir. Sonuç olarak, değişmesi istenen eski model, revize edilerek daha iyi hale getirilmiş olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cansu dedi ki:

    Hep bir şömineli evim olsun istemişimdir. Hepsi birbirinden güzel görünüyor.

BİR YORUM YAZ