Dekor Şefi

Beğeneceğiniz 6 Güzel Yemek Odası Tasarımı Fikirleri

Beğeneceğiniz 6 Güzel Yemek Odası Tasarımı Fikirleri

Aile bireyler, arkadaşlar ve sevilen diğer kişilerle birlikte leziz yemeklerin tüketildiği ve keyifli anların paylaşıldığı yemek odaları, aslına bakılırsa ilk bakışta insanlarda uyandırdığından daha büyük bir anlama sahiptir. Gün içerisinde aktif iş yaşantısı ve sorumluluklar gereği birbirinden ayrı düşen kimselerin akşamları bir araya geldiği yemek odaları, sosyalleşmek ve kişiler arası ilişkileri geliştirmek için anlamlı anların yakalanmasını sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bunca önemi bulunan yemek odalarının kişilerin hoşlanacak ve içerisinde bulunmaktan keyif alacak şekilde tasarlanması, odada geçirilen vakitten daha büyük keyif alınmasını ve konfor unsurlarının arttırılmasını sağlamaktadır. Bunun için yemek odalarında yerine getirilebilecek bazı tasarım fikirleri bulunmaktadır.

blank

Yemek odası ve evin diğer kısımlarında doğal renkler; doğada basit bir şekilde karşılaşılabilecek olan tonlara yer verilmesi, insanların oda içerisinde ister istemez kendilerini daha rahat ve ferah hissetmelerini sağlayacaktır. Doğa tonlarından yumuşak kahverengi tonları, yeşil, mavi gibi tonlar sayılabilecektir. Bu renklere yer verirken odayı bazı bitkiler ve çiçeklerle donatmak da görsellik ve odanın genel atmosferi bakımından büyük artılar doğuracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

blank

Yemek odasına eklenecek olan yalın ve basit bir şömine, odanın atmosferinde büyük değişiklikler ortaya çıkartabilecektir. Odanın tasarımı ve eşyaların genel yerleşim düzenine göre odanın ortasına ya da köşelere konumlandırılabilecek olan şömineler, görsel bakımdan olduğu gibi ısınma açısından da odada etkili olacaktır. Eğer oda içerisinde bu gibi bir değişikliğin yapılması için gerekli olan alan ya da imkan yoksa, bir şömine boyutlarında fakat elektronik ekrana yansıyan alevlerle çalışan modeller arasından yemek odasına uygun bir model seçilerek kullanılabilecektir.

blank

Yemek odasını mutfağa taşımak, alanın etkili bir şekilde kullanılması için modern yapılarda sıklıkla başvurulan bir tekniktir. Görseldeki tasarımda, gerek mutfak bankosu ve dolapları ile mutfağın bir mutfak görünümünden çok evin başka bir odasıymış görünümüne sahip olması, yemek masası ve sandalyeleri olarak daha resmi modellerin seçilmiş olması, bu alanın yalnızca yemek yerken değil, iş sohbetleri ya da diğer eğlence faaliyetleri sırasında da kullanılabilmesini sağlayacaktır.

blank

Misafirlerin ağırlandığı resmi yemek odası, aynı zamanda kişilerin günlük olarak kullandıkları yemek ve oturma odasıysa, işlevsellik ve tasarımın yükseltilmesi için farklı çabaların ortaya koyulması faydalı olacaktır. Masa olarak görseldeki gibi uzun dayanıklı bir model tercih edilebilecek ve odayı kuşatan köşe takımı, yemek masasının oturaklarından biri haline getirilebilecektir. Duvar renklendirmesi bakımından bir duvarı kaplayacak farklı ve ayırt edici bir tasarımdaki duvar kağıdı ya da görseldeki gibi ince ve detaylı işçiliğin bulunduğu boyamalar yer alabilecektir. Masa üzerinde tutulan üçlü lamba, görseldeki gibi asimetrik bir yapıda ve farklı tasarımlarda olabileceği gibi bu aşamada daha sade ve simetrik modeller tercih edilebilecektir.

blank

Yemek odası tasarımını minimal ve samimi tutmak, ev içerisinde kullanılabilecek fazla alternatif alanın olmadığı durumlarda son derece kullanışlı bir tasarım yöntemidir. Bir misafirin geldiği zaman yuvarlak masa etrafına fazladan bir sandalyenin eklenebilecek olması, samimi sohbetlerin yemek sonrasında da kesintisiz şekilde sürdürülebilmesini sağlayacaktır. Resimde görünen yemek masası yerine Kilim mobilya mutfak masası yazımızda bulunan beyaz masada çok güzel bir hava verebilir.

blank

Yemek odasının tasarımını zenginleştirmek ya da değiştirmek için başvurulabilecek olan yollardan bir başkası, duvarlarda uygulanabilecek olan duvar kağıtlarının zengin ve renkli modeller arasından seçilmesi olacaktır. Masa, masa örtüsü ve sandalyeler gibi yemek odası tasarımının ana unsurları ile uyumlu, onları daha zengin kılacak olan modellerin seçilmesi, tatmin edici sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Ayrıca sitemizdeki diğer yemek odası takımları yazımızı da mutlaka inceleyin. Size farklı fikirler verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ